Jak wykonać zdjęcie zestawu castingowego z jaziem?
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Opublikowano: czwartek, 15, styczeń 2009 00:46
- Jawor
Zdjęcie zestawu castingowego z jaziem wykonujemy podobnie jak zdjęcie z każdą inną rybą - potrzebujemy do tego wędki z pazurem i multiplikatora o parametrach odpowiednich do połowu jazia oraz... samego jazia. Użycie innych ryb, szczególnie zakupionych w hipermarkecie, jest niewskazane, szczególnie gdy hipermarket oferuje wyłącznie ryby morskie. Ucharakteryzowanie dorsza albo flądry na jazia jest oczywiście możliwe, ale bardzo pracochłonne. Zdjęcie z takim dublerem może być poprawne pod względem technicznym, lecz wprawne oko wędkarza może dostrzec jakiś szczegół i zdemaskować autora mistyfikacji. Pozostaje pozyskania prawdziwego jazia.
Oprócz metod pozawędkarskich, takich jak wymiana jazia za kasę lub gorzałę, pozostaje cała gama metod wędkarskich. Ze względu na efekt naturalności, który chcemy uzyskać na fotografii, pamiętajmy o detalach! Jaź z czerwonym robakiem wystającym z pyska, mimo leżącej obok obrotówki czy woblera nie będzie wiarygodny, jako trofeum pozyskane na spinning. Ciężki multiplikator morski skomponowany z gumką na dwugramowej główce wzbudzi u wprawnego wędkarza takie same podejrzenie jak napis "Sprzedaż żywych ryb" w tle, czy deklaracja o bezpiecznym powrocie ryby do wody, w podpisie do zdjęcia szczęśliwego łowcy na tle meblościanki.
Wymienianie pułapek czyhających na autora podczas skomponowania wszystkich elementów poprawnej fotografii zestawu castingowego z jaziem wymaga osobnego opracowania. Tu zaproponujemy najprostszy, żeby nie powiedzieć prymitywny, sposób do uzyskania właściwej kompozycji: jazia pozyskamy do zdjęcia za pomocą zestawu castingowego. W realizacja tego przedsięwzięcia, jak każdego innego, wyróżniamy dwa etapy:
- rozpoznanie teoretyczne
- zweryfikowanie teorii w praktyce
Mimo braku szczegółowych opracowań o połowie jazia na casting nie powinniśmy się zniechęcać - na forach znajdziemy wiele pożytecznych wskazówek, szczególnie w wątkach o lekkim i ultralekkim castingu; łowimy przecież tę rybę na przynęty o małej, a nawet bardzo małej wadze. Nie dajmy się zwariować, złapanie jazia, to nie jest wyprawa na księżyc, ale trochę teorii, a zwłaszcza na temat sprzętu i jego działania, warto sobie odświeżyć. Ogólna wiedza o tarciu, smarach, przekładniach i oporach powietrza, będzie tu bardzo przydatna - mamy przecież wyekspediować mały wabik z kołowrotka z ruchomą szpulą. Prawo_Hagena-Poiseuille'a pewnie pamiętamy, ale nie zaszkodzi wzbogacić naszą biblioteczkę o parę niezbędnych pozycji z dziedziny mechaniki, a tarcia, łożysk i smarowania w szczególności. I koniecznie coś o oporach powietrza.
Przydatne będą też podstawowe instrumenty - wagi laboratoryjna, termometry i inne urządzenia, które z łatwością znajdziemy w każdej pracowni fizycznej, pod warunkiem, że dostała niedawno dotację z UE i nie przeznaczyła jej w całości na wieczorek integracyjny. Czy możemy tego uniknąć? Niestety, nie, bo jak mówi Klasyk, casting z przynętami 2 do 5 gram to laboratorium i na pewne, niezbędne procedury musimy być przygotowani.
Co zrobić, gdy do takiej naukowej metody odczuwamy głęboką niechęć? A cały ten sprzętowy i naukowy omanizm tylko psuje nam przyjemność łowienia? No cóż, pozostaje zaufać wieszczowi, który rzekł przecież:
Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko
Wiara w przynętę i dzida się liczy
Resztę mam w nosie głęboko
...i wybrać się na ryby.
Jedziemy więc na jazie. Gdzie? Najlepiej tam, gdzie występują. Kiedy? Najlepiej wtedy, gdy żerują. Ryba ta powszechnie występująca w naszych wodach, jest przy tym dość waleczna, a i dorasta do sporych rozmiarów. Ciekawe, że nie jest tak chętnie poławiana jak szczupak czy pstrąg. Czyżby dla tego, że nie ma takich właściwości kulinarnych jak sandacz i okoń? Znam wielu wędkarzy, ale żaden z nich nie wymienia jazia na pierwszym miejscu swoich ulubionych trofeów. Na drugim i trzecim też zresztą nie... Ale jak rozchodzi się wieść - Jazie gryzą na Wiśle! - niewielu kwituje to wzruszeniem ramion.
Tak było i kiedyś w przeszłości ze mną. Trafiłem na brania, połowiłem i ... Nie, jaź nie został celem numer jeden moich wędkarskich planów, ale nauczyłem się cenić wszelkie kontakty z nim, a zwłaszcza te, które były wynikiem świadomych działań. Poznanie zwyczajów tej ryby w konkretnych warunkach (łowisko i czas) pozwoliło mi na przykład na wygrywanie zawodów na ulubionym Chechełku. I nie był wynik moich wspaniałych umiejętności, ale raczej skutek lekceważenia tej ryby przez innych wędkarzy. A poznać ją warto, chociażby dlatego, że może uratować niejedną wyprawę. Nocne połowy sandaczy nieudane, bo mętnooki ma wolne? Okonie nas olewają - warto pomyśleć o jaziu. Tym bardziej, że nie ukrywa on wcale swojej aktywności, wręcz przeciwnie, zachowuje się dość ostentacyjnie. Na dodatek lubi występować w większych grupach. W jesieni byliśmy w trójkę na Czarnej Przemszy. Tęczaki nawet brały, chociaż słabiutko. Ale udało nam się namierzyć duże stado, a może nawet stada, aktywnie żerujących jazi. Zrobiliśmy to, co pewnie robi większość łowiących tam wędkarzy - po skuszeniu trzech jazików wróciliśmy do tęczaków. Przypomnicie sobie te słowa jak za jakiś czas padnie na Czarnej jakiś jaziowy rekord. Warunki mają tam nienajgorsze, a chętnych na jaziowe mięcho niewielu. I dobrze, niech rosną. Moim ulubionym miejscem na jaziowe zmagania jest Wisła. Łowiłem je także na Skawie, ale osobniki tam pływające nie powalają wielkością; za to te wiślane tak. Jazie rzadko trafiały mi się jako przyłów. Może zresztą tylko mi się wydaje, bo jaź trafiony przypadkiem przy połowie sandacza czy okonia, o ile nie ma rekordowego wymiaru, nie zapada w pamięć. Inaczej wygląda sprawa z przyłowami na zestaw jaziowy. A skusić się może wszystko, czym śląsko-małopolska Wisła obdarzyć zechce wędkarza: ryba z mętnym wzrokiem, ryba w paski, ryba z kaczym dziobem, ryba z wąsami. O ile wymienione nie należą do grupy młodzieży młodszej, potrafią nieźle namieszać.
Ale największą frajdę mam wtedy, gdy tajemniczy rozrabiaka okaże się jednak... jaziem.
Wszystko to dlatego, że jazia łowimy lekko. Lekkość ta zniechęca wielu castingowców do połowu tej ryby. Nie będę nikogo przekonywał, że sprzęt castingowy jest w tym wypadku najlepszy. Ale jeżeli celem jest zrobienie poprawnego zdjęcia jazia z zestawem castingowym, a na dodatek łowca jest nieuleczalnie chory na ruchomą szpulę? Moją odpowiedzią jest dwuczęściowy kijek z pracowni Rodmas o długości 230 cm i cw do 28 g skojarzony z Metanium Mg7, Curado 101 D lub Conquestem 51 s. Jak widać kijek wcale nie ultralight. Za to czuły i.... lekki. Plecionki używam rzadko, raczej żyłka 0,14 - 0,16. Przynęty to małe obrotówki i jeszcze mniejsze woblerki. Te ostanie staram się podawać jaziom nie tylko dzięki sprawności rzutowej, ale także wykorzystując rzeczny nurt. Na skuteczność łowów wpływa przede wszystkim umiejętność namierzenia stada żerujących ryb. Czy to zrobimy z agregatem pod pachą, czy ze spinningiem, czy castingiem ma znaczenie drugorzędne. Różnic pomiędzy stałą a ruchomą szpulą to nie zatrze, ale zapewniam - jeszcze nie zdarzyło mi się żałować, że mam ze sobą zestaw castingowy zamiast spinningowego. Liczy się tylko efekt - możliwość zrobienia zdjęcia jazia z zestawem castingowym. Wydaje się, że mi się to udało. A jestem pewien, że było warto i że na pewno będę jeszcze próbował. Do czego i Was zachęcam.
Pozdrawiam
Jawor