http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
09 Maja 2024, 06:58:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2635 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Walterinalm
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Sprzętowe (Moderatorzy: Urso, Pike)
| | |-+  ceramiczne łożyska do Curado 51E
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: ceramiczne łożyska do Curado 51E  (Przeczytany 14412 razy)
_ronin

Wiadomości: 363


Warszawa


« Odpowiedz #60 : 13 Lutego 2013, 22:23:02 »

Jacek, sprawdzałem to na schemacie. Wygląda na element podparcia osi szpuli. Sprawdzę przy najbliższej rozbiórce C51.

Dzięki.
Zapisane

Pozdrawiam,
Jacek

brak sposobu jest sposobem , pozbycie się ograniczeń jest ograniczeniem.
RBT

Wiadomości: 82


« Odpowiedz #61 : 13 Lutego 2013, 22:36:06 »

Hmmm... To bardzo interesujące...
Wyższość łożysk ceramicznych nad standardowymi (porównywalnych jakościowo - tolerancja) w naszych multikach można dopiero sprawdzić jak się zluzuje hamulec szpuli, spróbuj tego bo wtedy nawet na firmowych dalej lata.  Laughing
Jeżeli jest mocniej "skręcony" hamulec szpuli to można zrezygnować w ogóle ze stosowania łożysk (tulejki) bo opory toczenia szpuli na skręconym hamulcu mają marginalne znaczenie chociaż były by wykonane z rubinów 
Tak samo jak ma znaczenie czym się mutiplikatory smaruje.
Nikt mi nie wmówi że smarowanie łożysk ŁT-40 lub dobrą oliwką to to samo - jak tak, to po co przepłacać  Grin Grin Grin
Powyżej pewnego poziomu umiejętności WSZYSTKO MA ZNACZENIE - masa, średnica, opory, kij, grubość linki.
Serdecznie Pozdrawiam
Napinamy się na mikronowe tolerancje łożysk, nie widząc kiepskiego wykonania gniazd i wałów (osi) które mają pasowania tak luźne że ubliża to nie tylko wszelkim normom, ale i podstawowej inżynierskiej sztuce. Zazwyczaj spotykane wartości oscylują w granicach dwóch setnych mm! Podejrzewam, że dokładniejsze pasowania spotkamy nawet w rolniczych kombajnach.
Co zaś się tyczy smarowania - oczywiście istnieje różnica między smarowaniem smarem plastycznym a olejem. Lecz smarowanie olejowe najczęściej stosuje się w układach zamkniętych. Nie jest możliwe długie utrzymanie oleju w łożyskach, zwłaszcza niskiej lepkości, a codzienne smarowanie olejem jest mało praktyczne. Moje niektóre łożyska mają uszczelnia  kauczukowe (stykowe) i smarowane są smarem plastycznym. Nie wymagają dozoru już od kilku sezonów i nadal mają się świetnie, mimo wykonania w normalnej klasie jakości. Co prawda nie mam porównania do łożysk klasy ABEC 7 i 9, ale przy porównaniu z klasą 5 nie widzę NAJMNIEJSZEJ praktycznej różnicy.
Zapisane
Buri
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 2751


Gdańsk


WWW
« Odpowiedz #62 : 13 Lutego 2013, 22:40:50 »

Lecz smarowanie olejowe najczęściej stosuje się w układach zamkniętych. Nie jest możliwe długie utrzymanie oleju w łożyskach, zwłaszcza niskiej lepkości, a codzienne smarowanie olejem jest mało praktyczne.

Dlatego należy taką operację wykonywać przed każdym wyjściem na ryby, a przy całych dniach spędzonych nad wodą czasem i w trakcie łowienia. Nie jest to zbyt problematyczne. Uwierz mi, że czuć doskonale kiedy tarcie zaczyna się zwiększać. Smarowanie łożysk, na których obraca się szpula to zabijanie przyjemności i możliwości. Chyba, że łowimy Abu 6501C3 przynętami 80g+, ale to też nie należy do przyjemności...
Zapisane

DEDIK

Wiadomości: 32


« Odpowiedz #63 : 13 Lutego 2013, 22:58:14 »

Jeśli mogę to zapytam jeszcze raz.

 Co to za łożysko oznaczone na schemacie nr 3927?
jest to lozysko piniona ,najprawdopodobniej o wymiarach 8*12*3,5
Zapisane
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #64 : 19 Lutego 2013, 19:23:36 »

Koledzy, trochę zgłupiałem. Seryjne szpule shimano mają na osi łożysko. Availowe nie mają. Czy w takim razie to łożysko jest do czegoś potrzebne? W necie znalazłem tylko info, że ma coś wspólnego z systemem super free spoll.
Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
Buri
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 2751


Gdańsk


WWW
« Odpowiedz #65 : 19 Lutego 2013, 20:01:58 »

Koledzy, trochę zgłupiałem. Seryjne szpule shimano mają na osi łożysko.

Tylko CC (i inne starsze modele) ma, wszystkie pozostałe są Super Free i łożyska nie mają. Avail do CC też ma łożysko a jeżeli nie ma to trzeba przełożyć.
Zapisane

Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #66 : 19 Lutego 2013, 20:25:34 »

Avail do CC51 nie ma i dostałem info, że nie potrzebne.
Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
BOB

Wiadomości: 3530


Warszawa

Robert


« Odpowiedz #67 : 19 Lutego 2013, 20:27:19 »

Dzięki Logan za to info Smiley ok
Zapisane

NIECH SIĘ WĘDKI GNĄ A NIE ŁAMIĄ
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #68 : 19 Lutego 2013, 20:48:34 »

BOB, nie wiem czy to łożysko jest konieczne czy nie. Dwie różne opinie z dwóch równie pewnych źródeł. Pozostaje mi poczekać na szpulę i sprawdzić czy w ogóle się da. Na fotce szpuli avail na pewno łożyska nie ma.

---

Obejrzałem sobie dokładnie schemat i niestety szpula jest traktowana jako całość. Jednak sprawdziłem sobie listę części. Wychodzi mi, że szpula podparta jest trzema łożyskami:
1. w tarczy hamulca (3x10x4),
2. pod dociskiem szpuli (3x7x3),
3. oraz to na osi szpuli, którego nie ma na liście części.

Sprawdziłem komplet Boca do CC51 i wynika z niego, że wymiary łożysk to:
SMR103C-2OS/P58 #7 LD (3x10x4) czyli pozycja 1 powyżej,
oraz  SMR115C-2OS #7 LD (5x11x4), którego brak w liście części.

Pasowało by więc, że wspomniane  SMR115C-2OS #7 LD to łożysko z osi. Stąd konkluzja, że pełny upgrade wymaga 3 sztuk, każde w innym wymiarze.
3x10x4
5x11x4
3x7x3

Prosił bym któregoś moda o wydzielenie 5 ostatnich postów (łącznie z tym) do nowego wątku pt. "Łożyska w CC51", lub zmianę tytułu obecnego na "ceramiczne łożyska do Shimano".

PS: Na moje do kompletu Boca ABEC7 pasowało by TO łożysko. Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi proszę.

Nawet znalazłem gotowy komplet na ebayu.
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2013, 22:08:09 wysłane przez Logan » Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
Pike
Administrator
*****
Wiadomości: 2693


Poznań


WWW
« Odpowiedz #69 : 20 Lutego 2013, 08:14:16 »

Avail do CC51 nie ma i dostałem info, że nie potrzebne.

W CC51s jest łożysko na ośce, w 101 już nie bo jest SF. Wyciągaliśmy łożysko z ośki w dwóch egzemplarzach i jeden działał ok a drugi nie. Ale to była wersja S do której Avail sprzedaje szpulkę z łożyskiem.
Zapisane

Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #70 : 20 Lutego 2013, 08:42:30 »

Doczytałem się na forum jakimś (prawdopodobnie tackletour), że można łowić bez tego łożyska. Jeżeli jednak ktoś zamierza polować na okazy to łożysko to jest wskazane. Zakładam że przy większym obciążeniu może po prostu dojść do skrzywienia osi.

Na moje wychodzi że lepiej mieć niż nie mieć. Ktoś ma pojęcie jakie parametry mają oryginalne łożyska wkładane do shimano? Oczywiście nie mówię o wymiarach, a o dokładności i możliwych prędkości obrotowych. Chwilowo nie kupię hybryd bo mam inne wydatki, więc muszę się zadowolić zwykłym nierdzewnym.
« Ostatnia zmiana: 20 Lutego 2013, 08:44:35 wysłane przez Logan » Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
mekamil
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 3011


Łódź

Uć Casting Team


« Odpowiedz #71 : 20 Lutego 2013, 09:10:53 »

Jeśli dobrze pamiętam to ARB są klasy ABEC 5
Zapisane

dyskusja z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - poprzewraca figury, nasra na szachownicę i powie, że wygrał!
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #72 : 20 Lutego 2013, 09:12:43 »

Czyli TAKIE powinno się sprawdzić? Upewnić się chciałem.
« Ostatnia zmiana: 20 Lutego 2013, 09:15:16 wysłane przez Logan » Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
BOB

Wiadomości: 3530


Warszawa

Robert


« Odpowiedz #73 : 20 Lutego 2013, 09:40:41 »

Czyli TAKIE powinno się sprawdzić? Upewnić się chciałem.

Widzę, że jednak i ja będę miał za chwilę ten sam problem co i Ty. Z uwagą śledzę twoje "dochodzenie". Ze zdobytych przed chwilą informacji od posiadacza tuningowanego CC51 wiem że trzeba kupić łożysko.
Zapisane

NIECH SIĘ WĘDKI GNĄ A NIE ŁAMIĄ
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #74 : 20 Lutego 2013, 09:51:02 »

Ja się zastanawiam teraz czy kupić tylko to jedno ABEC5, czy może od razu komplet ABEC7. Niestety problem polega na tym, ze musiał bym kupić w sumie 4 sztuki. dwa do multika i po jednym na szpule (standardową i Avail). To już się robi jakieś 60$ + wysyłka jakimś sensownym sposobem - najtańszy za 6$ raczej nie wchodzi w grę.

Listę zakupową można w sumie zrobić. W razie czego jak chętni wpłacą mi kasę to mogę się podjąć zakupu.

PS: Znalazłem fajny TEST.

« Ostatnia zmiana: 20 Lutego 2013, 10:49:19 wysłane przez Logan » Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!