http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
11 Maja 2024, 12:34:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2635 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Walterinalm
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Rod building/Lure building (Moderatorzy: Urso, Pike)
| | |-+  Sztywny , czuły , krótki?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Sztywny , czuły , krótki?  (Przeczytany 11796 razy)
Samwieszkto

Wiadomości: 316

Bytom.


« : 29 Września 2012, 11:49:04 »

Witam kolegów.
Kiełkuje mi we łbie koncepcja nowej wędki na przyszły sezon. Chciałbym zamówić wędkę która zrealizowałaby dwie moje potrzeby.
1. Jerkowanie w zakresie ~ 15g - 50g ( Slider 7f - Slider 10s ).
2. Sandacze z opadu na główkach 10g - 35g .
Wydaje mi się że potrzebuję blank o następujących cechach  :
 Długość w zakresie 180 - 210 cm.
 Dwie części ( to jest poza dyskusją ale to właśnie utrudnia sprawę ).
 Duża czułość - wędka wszak będzie służyła do łowienia sandacza .
 Moc / wytrzymałość wędki - 20lb. + ( żebym mógł wyszarpnąć przynętę z zaczepów )
 Odpowiednia sztywność do Jerkingu i do podbijania główek.
 Akcja - Fast lub ModFast ( bo będę przecież chciał rzucać również lżejszymi Jerkami )

Przyglądałem się blankom X-Zoga i gotowym wędkom Fenwick HMG , ale te są zdaje się tylko jednoczęściowe
Dlatego jeśli komuś coś przychodzi do głowy to proszę o sugestię.
--------------------------------------------
Podobne pytanie zadałem na J.pl ale mnie całkowicie olali.
« Ostatnia zmiana: 29 Września 2012, 15:56:24 wysłane przez peresada » Zapisane

Pozdrawiam. Jacek.
virtusan

Wiadomości: 1633


Katowice

fan vintage


« Odpowiedz #1 : 29 Września 2012, 19:30:02 »

pomyśl nad rozwiązaniem 1/2+1 w postaci rękojeść + dokładany blank... mam taki kijek, jest super. troszkę łatwiej w transporcie (sam udziergałem), a nieźle się prezentuje i ma charakterystykę jak 1-skła (na moje oko  Wink) Rozwiązanie zgapiłem bez namysłu z kijka, który mi ukręcił @mekamil - i tu szacun dla mojego mistrza  Grin
Zapisane

Tomek
Samwieszkto

Wiadomości: 316

Bytom.


« Odpowiedz #2 : 29 Września 2012, 19:35:49 »

Wiem , wiem Maraf. Takie są zwyczaje. Tak to się zwykle dzieje ; i tak się to pewnie skończy.
Jednak wiemy wszyscy że opisy na stronach producenta są nacechowane dość dużą dowolnością w interpretacji cech wędziska.
Tak samo opisany i o podobnej zbieżności blank Batsona i blank St.croix to będą zupełnie inne blanki.
Dlatego z pozycji wędkarza amatora i to o niewielkim starzu , który niewiele blanków dotykał ; pomyślałem że zapytam starych wyjadaczy i komuś coś w głowie zaświta.  Forum wszak uwielbia takie plebiscyty.
Idąc za twoją radą , poświęcę ze dwa trzy dni na przeglądnięcie katalogów i analizę ich zawartości ; wytypuję ze dwadzieścia blanków ; i komu mam to wysłać do weryfikacji i porównania ?
Kamil ! - tobie ?
Może Krzysiu Zieliński ? - Nie ?
To może Pan Kawalec ?
Inny wariant.
Zadzwonię od razu do Kamila - Powie - MHX .
Do Zielińskiego - CTS .
Do Kawalca - Tylko Phenix proszę Pana. Tylko Phenix.
Itd.
Stąd moje pytanie na forum.
Nikt mi nic nie podpowie ?
Zapisane

Pozdrawiam. Jacek.
wojciiech

Wiadomości: 558


Ostrów/Toruń


« Odpowiedz #3 : 29 Września 2012, 20:10:14 »

A ja Ci powiem, że nie ma blanku, który komfortowo ogarnie główki od 10 gram do 35.
Bo jak weźmiesz coś mocniejszego, to przy główce 10 gram będziesz czuł się jakbyś łowił na paprocha, a jeśli weźmiesz coś słabszego, to przy tych 35 gramach będziesz czuł, jakbyś targał szczupaka.

No a z akcją mod-fast, to już w ogóle tego nie widzę.
Zapisane
Kiersnowski Artur

Wiadomości: 1770


Koniec żartów Panowie. Zaczęły się schody


« Odpowiedz #4 : 29 Września 2012, 21:09:18 »

Widziałem wędziska z ręki Zielińskiego. Cudnie wykonane, fakt głównie na CTS-ie robi. Generalnie jestem laikiem, ale wg mnie CTS robi lepsze blanki. Acha przy Twoich założeniach to dwa różne blanki są tak mi się wydaje.
« Ostatnia zmiana: 29 Września 2012, 21:11:36 wysłane przez Kiersnowski Artur » Zapisane

Samwieszkto

Wiadomości: 316

Bytom.


« Odpowiedz #5 : 29 Września 2012, 21:21:09 »

No wiesz. Założenia to jest koncert życzeń .
Życie wymusza kompromisy.
Zapisane

Pozdrawiam. Jacek.
Kiersnowski Artur

Wiadomości: 1770


Koniec żartów Panowie. Zaczęły się schody


« Odpowiedz #6 : 29 Września 2012, 21:32:04 »

X-zogi są również 2 częściowe. Nie wiem jak HMX-y Fenwicka. Co do Kawalca to słyszałem opinie że zbyt miękko zbroi znaczy kluchy robi, chociaż nie wiem jak to możliwe np. na szybkim blanku, nie znam się.

Myślę że załatwił by sprawę blank do 42g górne cw, mocno zbieżny z dość cienką szczytówką w miarę grubościenny, tylko że dół to będzie bliżej 20g jak już wyżej było pisane. 15g jeszcze ciepniesz, przy 10g może być cienko, takie moje przemyślenia na "logikę", niekoniecznie słuszne.

P.s. Taka-G 60,    lenght 6' 0", sec 1, PE 0.6, 3 KG, M-FAST, max pwr 1 KG, max drag 1.5 KG, c.w. Max 40G. Tak mówiąc szczerze to sam się nad tym blankiem zastanawiam, nie wiem czy potrzebuję, ale ciekawość zżera, pewnie w przyszłym roku nabędę i uzbroję wedle swojego "widzimisię" a raczej zlecę uzbrojenie wedle swojego "widzimisię". Ale to wyjdzie w "praniu".

Wiedząc jak się zachowuje jego najmocniejszy brat, Max pwr 26kg, c.w. 600g, (bardzo wysoka czułość szczytówki, testowana w trolu), myślę że zadowolił by Ciebie.

Domyślam się ze stronę firmową Xzogi znasz.

Ale jak by co to: www.xzoga.com
« Ostatnia zmiana: 29 Września 2012, 23:01:10 wysłane przez Kiersnowski Artur » Zapisane

_krzysiek_

Wiadomości: 149


Wrocław/Zielona Góra


« Odpowiedz #7 : 29 Września 2012, 22:46:48 »

Parametry wyśrubowałeś, że aż miło. Lekka jerkówka, która w połowie parametrów ma robić za kij pod opad i jeszcze 2-częściowa, żeby nie było za łatwo.  Ja bym zrobił dwa kije, bo jak coś ma być do wszystkiego…. to wolałbym przeczekać i uzbierać, zważywszy na bliski koniec sezonu.  Osobiście w tej długości brałbym jednoczęściowe, bo w aucie klasy Punto mieszczą się z zapasem. Rebus tego typu kończy się tak, że 100 wielepów zapoda Ci 200 najlepszych propozycji, a i tak okaże się że definicję słów definiujących rozumiecie rozbieżnie. Podobnie przy kontakcie z naganiaczem od marki X lub Y. Organoleptyczne oględziny pewnej liczby  blanków/kijów rozjaśniłyby sprawę, ale to jest bardzo utrudnione.
Zapisane
giepol

Wiadomości: 257


Leśniczówka/Radawnicy


« Odpowiedz #8 : 29 Września 2012, 22:52:05 »

Parametry wyśrubowałeś, że aż miło. Lekka jerkówka, która w połowie parametrów ma robić za kij pod opad i jeszcze 2-częściowa, żeby nie było za łatwo.  Ja bym zrobił dwa kije, bo jak coś ma być do wszystkiego…. to wolałbym przeczekać i uzbierać, zważywszy na bliski koniec sezonu.  Osobiście w tej długości brałbym jednoczęściowe, bo w aucie klasy Punto mieszczą się z zapasem. Rebus tego typu kończy się tak, że 100 wielepów zapoda Ci 200 najlepszych propozycji, a i tak okaże się że definicję słów definiujących rozumiecie rozbieżnie. Podobnie przy kontakcie z naganiaczem od marki X lub Y. Organoleptyczne oględziny pewnej liczby  blanków/kijów rozjaśniłyby sprawę, ale to jest bardzo utrudnione.
   I to jest sedno sprawy!!!! ok ok
Zapisane
Samwieszkto

Wiadomości: 316

Bytom.


« Odpowiedz #9 : 29 Września 2012, 22:59:33 »

Święte słowa Krzyśku.

Artur . Znam stronę X-Zoga. Ten właśnie blank brałem pod uwagę.
Aktualnie jest dostępny za 430zł.

Apropos wyśrubowanych kryteriów.
Mój zmysł mechaniczny podpowiada mi że zwiększenie przedziału obsługiwanych przynęt następuje proporcjonalnie do zwiększenia spolegliwości blanku . Stąd między innymi oczekiwana przeze mnie wolniejsza akcja wędki.
Zapisane

Pozdrawiam. Jacek.
Kiersnowski Artur

Wiadomości: 1770


Koniec żartów Panowie. Zaczęły się schody


« Odpowiedz #10 : 29 Września 2012, 23:03:02 »

Święte słowa Krzyśku.

Aktualnie jest dostępny za 430zł.


Tylko 430, myślę że wcześniej na będę. Jak znam życie i siebie to na wiosnę będę miał nową zabawkę, no chyba że jakiś fajny "custom" nożyk na oczy mi wejdzie Smiley Smiley Smiley Smiley. Fabryczne już mnie nie rajcują Smiley Smiley Smiley Smiley.
« Ostatnia zmiana: 29 Września 2012, 23:11:03 wysłane przez Kiersnowski Artur » Zapisane

KR FISHING

Wiadomości: 110


« Odpowiedz #11 : 29 Września 2012, 23:16:43 »

Faktycznie dobranie walorów użytkowych do wymagań kolegi graniczy z cudem, ale jakby było tego mało zapytam nieśmiało na jakich max głębokościach kolega będzie łowił sandacze tą 35g główką + gumą czyli razem ok 45g. Jak wiadomo im głębiej tym większe opory przy podbijani owej przynęty.

Jeśli wchodzą w grę kompromisy to myślę że jedynym słusznym będzie kij w jednej części, wytrzyma duże przeciążenia a i dłuższy ok 7 stóp łatwiej załaduje niższe gramatury.

Zdróweczka
Zapisane

Pozdrowienia!
Remik
- Pure Fishing
- http://www.kr-fishing.pl
Kiersnowski Artur

Wiadomości: 1770


Koniec żartów Panowie. Zaczęły się schody


« Odpowiedz #12 : 29 Września 2012, 23:22:52 »

Faktycznie dobranie walorów użytkowych do wymagań kolegi graniczy z cudem, ale jakby było tego mało zapytam nieśmiało na jakich max głębokościach kolega będzie łowił sandacze tą 35g główką + gumą czyli razem ok 45g. Jak wiadomo im głębiej tym większe opory przy podbijani owej przynęty.

Jeśli wchodzą w grę kompromisy to myślę że jedynym słusznym będzie kij w jednej części, wytrzyma duże przeciążenia a i dłuższy ok 7 stóp łatwiej załaduje niższe gramatury.

Zdróweczka

Na ile poznałem pracę Xzogi, to blank który wspomniałem i przez Samwieszkto powinien Go zadowolić. Myślę że nawet te dolne 15g będzie czuł. Jak wspomniałem, jeśli żaden kozik mnie nie zauroczy, to pewnie na wiosnę najprawdopodobniej będę posiadaczem Smiley Smiley Smiley Smiley.
Zapisane

Samwieszkto

Wiadomości: 316

Bytom.


« Odpowiedz #13 : 01 Października 2012, 10:33:38 »

Remik. Będę łowił tam gdzie akurat pojadę na ryby.
Raz to będzie 4m. a innym razem 15m. Jak będzie za ciężko - zmienię przynętę na lżejszą. Nie muszę mieć cały czas założonych główek 35g.
Kiedyś rozmawiałem z tobą o Fenwicku GT 70MH-F . Napisz proszę jak zachowałaby się ta wędka.
A może masz coś nowego z oferty 2013 ? Bardzo podobają mi się Fenwicki.

Jeżeli zrezygnowaćby z rozkładańca i celować w jednoskład to opcji jest bardzo wiele.
X-Zoga i Fenwick to moi faworyci.
X -Zoga wydaje się doskonałym rozwiązaniem na łódz ze względu na fantastyczną wytrzymałość którą chwalą się producenci i czułość o której zapewniają userzy z JB.pl ; ale czy do opadu i jerkowania nie okaże się zbyt miękka ?
Fenwick to gotowa wędka w świetnej cenie , dostępna praktycznie od ręki i z dożywotnią gwarancją; trudno znaleźć jakąś złą opinię o fenwickach .

Ale przewertowałem trochę katalogów blanków i coś tam można znaleźć z grubsza pasującego do moich założeń.
Na pierwszy ogień St.croix :
- PC 66 MHF 2 : fast / 10-20lb./ 3/8-1oz.
- PC 70 HF 2.   : fast / 12-25lb. / 1/2-1,1/2oz.
- TIC 70 MHF 3 : fast / 10-20lb. / 1/2-1,1/4oz.
Na drugi ogień Batson.
- IC 746 :  6'2" / fast / 12-25lb. / 1/2-2oz.
- IC 847 :  7'.   / fast / 12-25lb. / 1/2-2oz.

Jest tego jeszcze troszkę u innych producentów.
Ale kto to wie jakie faktycznie są te blanki ?

« Ostatnia zmiana: 01 Października 2012, 12:36:08 wysłane przez Samwieszkto » Zapisane

Pozdrawiam. Jacek.
Buri
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 2751


Gdańsk


WWW
« Odpowiedz #14 : 01 Października 2012, 10:46:26 »

StCroix:
3C70MHXF
4C71MHXF
Zapisane

Strony: [1] 2 3 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!