http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
09 Maja 2024, 11:54:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2635 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Walterinalm
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Sprzętowe (Moderatorzy: Urso, Pike)
| | |-+  dlugosc dolnika rekojesci?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: dlugosc dolnika rekojesci?  (Przeczytany 5512 razy)
marekocska

Wiadomości: 99


Wegry - kolo Budapesztu

learn to live with the lure


« : 06 Marca 2007, 20:47:28 »

Witam forumowiczów,
rozmyslam nad zamówieniem wedki w Fishing Center, i w zwiazku z tym powstaje dosyc powazne pytanie, mianowicie jak dobrac dlugosc dolnika rekojesci? Jaka jest optymalna dlugosc i od czego to zalezy? Po prostu nie wiem, wiec czekam na opinie znawców i rodbuilderów!!!
m
Zapisane

ugiete kije to cos, co tygrysy lubia najbardziej
JJ

Wiadomości: 3591


Jabłonna


« Odpowiedz #1 : 06 Marca 2007, 21:03:34 »


Chcesz zamówić spining czy casting?
Tak naprawdę to od własnych preferencji. Ja do cięższych przynęt (tak > 30g) wolę rękojeść która pozwala swobodnie chwycić przy wyrzucie dwoma rękoma, ale znowu żeby nie wystawała za łokieć. Do lekkich przynęt (ok. 15-20g) długa rękojeść nie jest potrzebna moim zdaniem.
Zapisane

Pozdrawiam
big_m

Wiadomości: 1969


Węgorzewo


« Odpowiedz #2 : 06 Marca 2007, 21:25:58 »

To zależy też od długości kija.
Długie dwuręczne wędziska potrzebują odpowiedniej dźwigni i wtedy dolnik powinien się kończyć w/g klasycznej miary:
"2 palce przed łokciem".
Przy jednoręcznych kijkach ważne jest też to z jakimi potworami będziemy walczyć - dolnik pomaga w kontrowaniu
ataków ryby opierając się właśnie o łokieć.
Tak jak pisał JJ preferencje łowiącego, masa przynęty, długość kija, technika łowienia (jerk, jig, wobler itd), masa kija
i łowisko (łódka, zarośniety brzeg durzej rzeki, pstrągowy potok itd)
Najkrótsze gryfy jakie widziałem miały 10cm (UL) a najdłuższy 60cm (ciężki ABU 3m Fiwe Star).
Powiedz na co ma być ta "fuzja" i jaki ma kaliber?
Zapisane

Niechaj wodziki będą Ci zawsze łaskawe,
a szpula Twoja niech nie ma końca...
marekocska

Wiadomości: 99


Wegry - kolo Budapesztu

learn to live with the lure


« Odpowiedz #3 : 06 Marca 2007, 21:49:23 »

Chodzi o casting w zakresie wagowym 20-70 gr (przewaznie jerk, ale czasami wahadlówka, duze wobki, guma). Zamiast planowanego Dragona Millenium, zamówilbym tego kija u Matuszewskiego. Dlugosc wedki wymislilem sobie 1,85m (mój wzrost to 168cm). Co wy na to?
m
« Ostatnia zmiana: 06 Marca 2007, 21:52:03 wysłane przez marekocska » Zapisane

ugiete kije to cos, co tygrysy lubia najbardziej
Buri
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 2751


Gdańsk


WWW
« Odpowiedz #4 : 06 Marca 2007, 21:54:31 »

Przy tej mocy kija, najodpowiedniejsza jest dla mnie długość rękojeści ok.27-30cm. Wygodnie rzuca się z dwóch rąk, a nie przeszkadza jeszcze w prowadzeniu. Poza wygodą warto kierować się także naturalnym wyważeniem kija. Wiadomo, że kij o dużej mocy z rękojeścią 15cm, będzie leciał na "pysk" a lekki kijek z długą rączką odwrotnie.
Zapisane

big_m

Wiadomości: 1969


Węgorzewo


« Odpowiedz #5 : 06 Marca 2007, 22:02:19 »

W tym czasie, kiedy Buri pisał odpowiedż, oglądałem swoje kijki i licząc od końca uchwytu kołowrotka do końca wędki
(razem z "piętką") to przeciętnie jest właśnie 27-30cm.
Zapisane

Niechaj wodziki będą Ci zawsze łaskawe,
a szpula Twoja niech nie ma końca...
marekocska

Wiadomości: 99


Wegry - kolo Budapesztu

learn to live with the lure


« Odpowiedz #6 : 06 Marca 2007, 22:09:48 »

no dobra, ale kazdy ma inna odleglosc od dloni do lokcia. Dlugosc dolnika trzeba rozwazac w kategoriach absolutnych, czy tez dlugosc ta jest zalezna od zmiennych parametrów, jakim to wlasnie jest dlugosc przedramienia. Jakie sa wytyczne, dzieki którym moge ustalic optymalna dlugosc dolnika dla siebie? Czy to jest jasne, co chce tutaj powiedziec, czy tez wyrazam sie calkowicie chaotycznie?  Grin
m
Zapisane

ugiete kije to cos, co tygrysy lubia najbardziej
JJ

Wiadomości: 3591


Jabłonna


« Odpowiedz #7 : 06 Marca 2007, 22:37:40 »

Ja bym raczej dopasowywał do swoich wymiarów. Wędkę zawsze można dociążyć, żeby poprawić wyważenie.
Czyli, moim skromnym zdaniem,
dlugosc ta jest zalezna od zmiennych parametrów, jakim to wlasnie jest dlugosc przedramienia.

No chyba, że masz straaaasznie szerokie dłonie i baardzo krótkie przedramię... Wink
Zapisane

Pozdrawiam
big_m

Wiadomości: 1969


Węgorzewo


« Odpowiedz #8 : 06 Marca 2007, 23:17:04 »

Weź jakikolwiek swój kij castingowy z założonym multikiem i przymierz do przedramienia
Zapisane

Niechaj wodziki będą Ci zawsze łaskawe,
a szpula Twoja niech nie ma końca...
marekocska

Wiadomości: 99


Wegry - kolo Budapesztu

learn to live with the lure


« Odpowiedz #9 : 07 Marca 2007, 07:10:44 »

Weź jakikolwiek swój kij castingowy z założonym multikiem i przymierz do przedramienia

no tak, ale nie mam zadnego jeszcze  Cool. Kolegi uzywalem, wezme do reki jego wedke. Dobrze rozumuje, ze rekojesc powinna sie konczyc pare centymetrów przed lokciem?
m
Zapisane

ugiete kije to cos, co tygrysy lubia najbardziej
drodox

Wiadomości: 621


podlaskie

Niech Zyje ABU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


« Odpowiedz #10 : 07 Marca 2007, 07:39:15 »

witam ciekawy temat dziś poruszyliście oczywiscie macie racje że inna będzie gługość dolnika do wędziska spinningowego a inna do castingowego do kijaszków o wyrzice do 35 gram wystarczy dolnik do 30 cm potem wraz ze wzrostem mocy kija i ewentualnie długosci długośc dolnika powinna rosnąc oczywiście mam na mysli łowienie castingowe bo juz kijaszki przeznaczone do trola mogą mieć dolnik dłuzszy wg mnie bardzo ciekawym rozwiązaniem sa podwójne uchwyty ułatwiają one rzucanie przynajmnie dla mnie   Fishing Fishing Fishing Fishing Fishing 

natomiast w przypadku kijaszków sinningowych producenci bardzo cześto dają za długie dolniki i trzeba je skracać nie wiem poco taka moda wystepuje Huh? ja swego yada freiburga musiałem przerabiać i  piasnie ze wedzisko ma 3 m dł z czego dolnik stanowi 60 cm to lekka przesada, dla mnie tak długi dolnik ma sens w wedziskach sumowych kiedy dolnik mozńa oprzeć podczas holu duzej ryby

ps życzę udanych eksperymentów
Zapisane
Łukasz Masiak
Klub
*
Wiadomości: 173


Gdańsk


WWW
« Odpowiedz #11 : 07 Marca 2007, 12:19:51 »

Chodzi o casting w zakresie wagowym 20-70 gr (przewaznie jerk, ale czasami wahadlówka, duze wobki, guma). Zamiast planowanego Dragona Millenium, zamówilbym tego kija u Matuszewskiego. Dlugosc wedki wymislilem sobie 1,85m (mój wzrost to 168cm). Co wy na to?
m

 
Przy doborze długości rękojeści ważny będzie rodzaj blanku. Generalnie twoje preferencje to cięzki kaliber .Do budowy takiego wędziska zostanie zastosowany albo magnum taper crank , lub blank typu musky. Obydwa typy są grubościenne i sporo ważą. Ja osobiście nie doważam kiji. Dł. rękojeści będzie wypadkową  wagi zastosowanych przelotek i naturalnego balansu blanku. Tak więc ciężko określić idealną dł rękojeści bez wybranego jeszcze blanku. Na pewno nie będzie ona nadgarstkowa , rzuty będziesz wykonywał dwuręczne. Jeżeli myślisz o łowieniu  głównie na jerki to rozważyłbym dł 6'0" na mocnym blanku castingowym. Wyjdzie z tego poręczniejsza jerkówka.

Pozdrawim Łukasz
Zapisane

Z Pozdrowieniami Łukasz Masiak Rodmas
TomCast

Wiadomości: 2948


Warszawa

Każdy dzień przynosi coś nowego.


« Odpowiedz #12 : 25 Marca 2007, 22:43:45 »

Mnie najbardziej wkurzały rękojeści w Abu, przy kiju 2,70m do 25g miałem 65cm dolnik, zawadzał o wszystko o co tylko mógł  Angry Nie bardzo rozumiem po jakiego taka długa, czemu miało to służyć ? Do łokci w zupełnosci wystarczy.
Zapisane

Pozdrawiam.
Tomek


Każda godzina spędzona z muchówką nad wodą bezcenna, za reszte zapłacisz kartą MasterCard Wink
big_m

Wiadomości: 1969


Węgorzewo


« Odpowiedz #13 : 25 Marca 2007, 23:06:47 »

Dlatego kiedyś ABU na Polskę zrobiło specjalną serię Boronów z krótkimi gryfami. Były właściwe.
Ale Szwedzi łapią z kijem pod pachą i dolnik wtedy może sobie dyndać z tyłu Grin
Zapisane

Niechaj wodziki będą Ci zawsze łaskawe,
a szpula Twoja niech nie ma końca...
TomCast

Wiadomości: 2948


Warszawa

Każdy dzień przynosi coś nowego.


« Odpowiedz #14 : 25 Marca 2007, 23:16:26 »

Wiesz jesli to ma być casting, to spoko, nawet przy mocnym kijku pomaga, ale przy spiningu mi to osobiście bardzo przeszkadza. Ja w swoim przyciąłem dolnik na słuszną długość  Laughing ok
Zapisane

Pozdrawiam.
Tomek


Każda godzina spędzona z muchówką nad wodą bezcenna, za reszte zapłacisz kartą MasterCard Wink
Strony: [1] 2 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!