http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
08 Maja 2024, 19:54:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2635 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Walterinalm
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Sprzętowe (Moderatorzy: Urso, Pike)
| | |-+  Wybór plecionki...
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 8 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Wybór plecionki...  (Przeczytany 18834 razy)
BARTEK_GNO

Wiadomości: 67


GNIEZNO


« : 21 Października 2007, 22:42:53 »

Witam wszystkich forumowiczów!!!

Dopiero zaczynam zabawę z castingiem. Mam w posiadaniu sprzęt jaxona (jaxon casting express ct 200 + jaxon perseus spin cast do 25g). Nie wiem jaką wybrać plecionkę i ile tej plecionki kupić... Zawsze używałem żyłkę i nie wiem jak to jest z plecionką. Kupując żyłkę starałem się dobrać ją tak aby nie bawić się w robienie podkładu. Kupowałem tyle ile wchodzi na szpulę. Mam problem w wyborze plecionki, gdyż podawane grubości są dla mnie niezrozumiałe. Pojemność szpuli jaxona: mm/m 0,22/220 0,25/160. Dodam tylko, że na początek chciałbym kupić jakąś tanią i w miarę dobrą plecionkę.
Zapisane

POZDRAWIAM
Darek

Wiadomości: 1367


Warszawa


« Odpowiedz #1 : 21 Października 2007, 22:51:11 »

...nie chciałbym być niemiły, ale do tego sprzętu, wszystko jedno jaka weźmiesz plecionkę... zachowujac podaną wytrzymałość wędziska... Lips Sealed Undecided Undecided
Zapisane
JJ

Wiadomości: 3591


Jabłonna


« Odpowiedz #2 : 21 Października 2007, 22:55:20 »

Witaj na forum ok

Dosyć tanią i nawet wytrzymałą (przynajmniej przez 1-2 sezony) jest plecionka Robinsona Titan Power. Mi się udawało kupić po ok. 30 zł za 100m. Nie używałem słabszych niż 15lb (czyli ok. 8kg).
Plecionki zawsze wchodzi mniej niż żyłki, na początek do kijka do 25g cw wystarczy Ci pewnie 100m o wytrzymałości 10lb (ok. 5kg) lub max 15lb.

Darku, każdy zaczyna z tym z czym może. Ja każdą zabawę z nową metodą zaczynałem od najtańszego sprzętu - dopiero jak się spodobało wymieniałem na lepszy. A jak nie to nie żal oddać.
Zapisane

Pozdrawiam
Pablos

Wiadomości: 761


Gryfice


« Odpowiedz #3 : 21 Października 2007, 23:03:39 »

Witaj i baw sie tutaj dobrze ok To swietny portal  Fishing
Apropos plecionki zgadzam sie z JJ, choc ze swojego doswiadczenia musze powiedziec ze uzywalem miekkiej plecionki Berkley'a Whiplash jak i tej najtanszej Kongera i nie moglem rzucac Undecided Wciaz sie podwijala pod szpule i bylo to strasznie denerwujace, szpule trzeba bylo mocno hamowac co skracalo rzuty  Undecided Dopiero z Power Pro była i jest ta przyjemnosc z rzutow Laughing ok
Pozdrawiam!
Zapisane

Ż Y J   C H W I L Ą  ! ! !
Pokora

Wiadomości: 118

Gniezno


« Odpowiedz #4 : 21 Października 2007, 23:13:51 »

Widze ze forumowicze pomagaja bo bartek_gno raczej nie chodziło o to by dowiedziec sie ze przy jego sprzecie to i tak wszystko jedno. Mi JJ dał pare wskazówek i jestem wdzieczny i nie krytykowal odrazu.
Zapisane

Pozdrawiam Pokora
BARTEK_GNO

Wiadomości: 67


GNIEZNO


« Odpowiedz #5 : 21 Października 2007, 23:16:41 »

Od razu wiedziałem, że nie uniknę uwag na temat mojego sprzętu...

Właśnie zauważyłem, że większość plecionek jest sprzedawana po 100m. Czy w multikach trzeba robić podkład? Co do plecionek kongera to słyszałem, że szybko się niszczą.
Zapisane

POZDRAWIAM
Darek

Wiadomości: 1367


Warszawa


« Odpowiedz #6 : 21 Października 2007, 23:20:55 »

Witaj na forum ok

Dosyć tanią i nawet wytrzymałą (przynajmniej przez 1-2 sezony) jest plecionka Robinsona Titan Power. Mi się udawało kupić po ok. 30 zł za 100m. Nie używałem słabszych niż 15lb (czyli ok. 8kg).
Plecionki zawsze wchodzi mniej niż żyłki, na początek do kijka do 25g cw wystarczy Ci pewnie 100m o wytrzymałości 10lb (ok. 5kg) lub max 15lb.

Darku, każdy zaczyna z tym z czym może. Ja każdą zabawę z nową metodą zaczynałem od najtańszego sprzętu - dopiero jak się spodobało wymieniałem na lepszy. A jak nie to nie żal oddać.

czyli... wychodzi na moje inny słowy... ok Laughing Laughing Jak by nie patrzył, treść mojej wypowiedzi jest dokładnie identyczna... nie krytykowałem sprzętu, lecz napisałem, że w przypadku takiego zestawu, rodzaj plecionki nie ma najmniejszego znaczenia - zatem - po co przepłacać?  ok Huh ok ok
Zapisane
big_m

Wiadomości: 1969


Węgorzewo


« Odpowiedz #7 : 21 Października 2007, 23:23:00 »

Z plecionkami Kongera mam nieciekawe doświadczenia - mechacą się i nie pozwalają bezpiecznie rzucać.
Zapisane

Niechaj wodziki będą Ci zawsze łaskawe,
a szpula Twoja niech nie ma końca...
zamki

Wiadomości: 5673


u siebie


« Odpowiedz #8 : 21 Października 2007, 23:25:57 »

Cytat: BARTEK_GNO
Od razu wiedziałem, że nie uniknę uwag na temat mojego sprzętu...

 Nie bierz do głowy. Nie Ty jeden zaczynasz od tańszego sprzetu szczęście że wogóle zaczynasz i dlatego witaj miedzy nami. ok ok Co do plecionki to raczej sugerowałbym zakup lepszej linki która nie przysporzy ci problemów w trakcie rzutów co mocno zniechęca do castingu. Ot chociazby  to co podał Ci JJ. Ja używam PP i chwale sobie jakość tej linki i ja polecam. ok Beer
Zapisane

www.morskietrocie.e-fora.pl
Debili siać nie trzeba-sami się rodzą !!! SZOK !!!
 Jak jadę na ryby to ja nic nie muszę,  jak ja jadę na ryby to ja nawet ryb łowić  nie muszę. !
BARTEK_GNO

Wiadomości: 67


GNIEZNO


« Odpowiedz #9 : 21 Października 2007, 23:40:31 »

Nigdy nie używałem plecionki, ale wiem, że są lepsze i gorsze... Dla żadnego zestawu nie będzie to obojętne (chyba, że wybierzemy zestaw patyk + plecionka + haczyk). Chcę aby ta plecionka wytrzymała jakiś czas. Ponownie pytam, czy w multikach trzeba robić podkład?
Zapisane

POZDRAWIAM
JJ

Wiadomości: 3591


Jabłonna


« Odpowiedz #10 : 21 Października 2007, 23:51:29 »

Jeśli masz perforowaną szpulkę to nie. Jeśli gładką, to warto dać ze 2 warstwy żyłki - zapobiegnie ślizganiu plecionki.
Zapisane

Pozdrawiam
Herman
Wyprawy
*
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #11 : 21 Października 2007, 23:52:25 »

Cześć. Ja polecam, moim zdaniem, bardzo dobrą plecionkę: Sufix HercuLine. U Żbika (sklep Rybie Oko) kosztuje 40 zł za 100 metrów i 49 zl za 150 metrów. Power Pro jest bardzo dobra ale 2x droższa. Wspomnianych  Herculine uzywam od kilku lat- używałem/używam 10 lb i 20 lb, są zielone, trochę brudzą palec. Plecionka ta jest trwała, może inaczej- nie mam jej nic do zarzucenia. Poza tym cena jest rewelacyjna, moim zdaniem. Używam też Strena i PowerPro. Wspomniany Sufix jest równie dobry jak te dwie firmy.
Pod plecionke potrzebny jest podkład, a nawet jeśli plecionka wypełnia całą szpulką to daję zawsze chociaż z metr podkładu żyłkowego. Przy dużych obciążeniach plecionka potrafi ślizgać się po szpulce. Jeżeli pod plecionką jest choć kilka zwojów żylki- poślizg nigdy nie nastapi. Nie wymyśliłem tego, lecz gdzieś wyczytałem.
100 metrów plecionki to troche mało na szpulce. Chodzi o to, że jednak sie troszke urywa, w końcu zostaje za krótki (czasem) odcinek. Lepiej jak się kupi szpulkę 135 lub 150 metrów. Oczywiście jak będzie 100 m to tez będzie OK. w każdym raze trochę taniej.
Przy plecionce nie patrz na jej średnicę lecz na jej wytrzymalość. Oczywiście wytrzymalość jest pochodną pola poprzecznego przekroju linki. Plecionki są przeważnie płaskie w przekroju, podawane na opakowaniach średnice plecionek nie wiem co okreśłają, skoro plecionka jest płaska, a pod naciskiem robi się jeszcze bardziej płaska Smiley Oczywiście nie wszystkie firmy rzetelnie podają wytrzymałość linek. Sufix jest firma rzetelną (oczywiście PP i Stren również).

Zapisane
IMMORTAL

Wiadomości: 366


« Odpowiedz #12 : 21 Października 2007, 23:58:17 »

Witam na forum

podkład = większa masa szpuli (szczególnie przy wypełnianiu jej żyłką) = krótsze rzuty (przy lżejszych przynętach)
podkład = większa średnica szpuli = więcej linki odwija się przy jednym obrocie szpuli
wypełniona szpula = ładniejszy wygląd (osobiste odczucie  Laughing) = bezcenne

pozdrawiam

PS. używam Berkley Fireline i nie narzekam, niestety trafiają się fabrycznie wadliwe egzemplarze  Angry
Zapisane

Pozdrawiam
Marcin
BARTEK_GNO

Wiadomości: 67


GNIEZNO


« Odpowiedz #13 : 22 Października 2007, 00:06:09 »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!  Smiley  Beer

Sugerowałem się stałymi szpulami i myślałem, że 100m będzie za mało i trzeba będzie zrobić podkład. Kupię trochę więcej bo na moich łowiskach nie brakuje zaczepów...  Dziwi mnie, że najwięcej plecionek jest sprzedawanych po 100m  Huh
Zapisane

POZDRAWIAM
TomCast

Wiadomości: 2948


Warszawa

Każdy dzień przynosi coś nowego.


« Odpowiedz #14 : 22 Października 2007, 00:25:51 »

Witamy na forum. Widze że nie mam tu co już dodawać, koledzy udzielili wyczerpującej odpowiedzi   Wink  ok Laughing
Zapisane

Pozdrawiam.
Tomek


Każda godzina spędzona z muchówką nad wodą bezcenna, za reszte zapłacisz kartą MasterCard Wink
Strony: [1] 2 3 ... 8 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!