http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
08 Maja 2024, 20:51:55

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2635 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Walterinalm
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Sprzętowe (Moderatorzy: Urso, Pike)
| | |-+  Pierwszy multik
« poprzedni następny »
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Pierwszy multik  (Przeczytany 3525 razy)
nielek78

Wiadomości: 4

Rytel, Bory Tucholskie


« : 31 Grudnia 2006, 18:04:15 »

Chciałbym rozpocząć przygodę z castingiem. Myslę, że idealną wędką na początek będzie XT-PRO 195/35.
Czy ktoś mógłby pomóc wybrać mi multiplikator na początek. Myślałem o Okumie vs200, ale tyle jest tego na rynku, a
ja nie wiem co do czego.

Pozdrawiam: Maciej (Bory Tucholskie)
Zapisane
perkoz
Gość
« Odpowiedz #1 : 31 Grudnia 2006, 18:13:30 »

Witaj wśród pozytywnie kręcących Grin Nie jestem expertem bo ten temat obrabiam od pół roku ale myśle że dobrze spasujesz ten kij z tym multikiem ok Ten zestaw pozwoli Tobie na swobodne łowienie w gramaturze 10-36gr.Powodzenia i saaamych metrówek. Laughing Beer Beer Beer
Zapisane
wujek

Wiadomości: 804



« Odpowiedz #2 : 31 Grudnia 2006, 18:20:07 »

Proponowałbym na początek pomyśleć nad:
1. Ambassadeurem 4600/4601 C3 lub C4 (ok 250zł-stara wersja)
2. Shimano Curado 200D lub DPV:) (ok 500zł)
3. Okuma VS 200 (cena-? ale mniej niż curado Grin )
Powyższe multiki rzucą przynętami >10gr, są dobrze dostępne, trwałe i dobre na początek. Każdy będzie też pasować do tego kija. Pozdrawiam
Zapisane

Surfcasting
Buri
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 2751


Gdańsk


WWW
« Odpowiedz #3 : 31 Grudnia 2006, 18:29:18 »

Ja bym polecił Shimano Scorpion 1001. Znakomicie obsłuży przynęty z zakresu cw. kija a nawet mniej jeśli by Cie naszła taka ochota Wink Nie polecam go do ciężkich wabików bo go szkoda, ale w zakresie 5-30g za tą kasę chyba nie ma nic lepszego. Nawet na allegro możesz go kupić za podobną kwotę do VS.
Zapisane

nielek78

Wiadomości: 4

Rytel, Bory Tucholskie


« Odpowiedz #4 : 31 Grudnia 2006, 18:47:34 »

A jak wygląda sprawa z hamulcami szpuli w abu c3 i shimano scorpion. chodzi mi przy którym bedę miał mniej problemów
na poczatku bo w zyciu nie rzucałem takim sprzętem.
Zapisane
wujek

Wiadomości: 804



« Odpowiedz #5 : 31 Grudnia 2006, 18:59:48 »

Scorpion posiada dobrą regulacje siły hamowania, dzięki większej ilości bloczków i dobremu systemowi 4x$4 SVS. C3 posiada 2 bloczki i małe możliwości regulacji. Na początku będziesz mieć brody, tak jak każdy miał Laughing Laughing Laughing (pierwsze rzuty są jak nauka jazdy na rowerze-jak się nie w.... tzn wywrócisz, to się nie nauczysz) Pierwsze rzuty należy wykonywać z mocno dokręconym dociskiem szpuli i wszystkimi bloczkami, by siła hamowania była dość duża. Z upływem czasu będzie się rzucać ze słabo dokręconą szpulą i np 1 bloczkiem. Jeśli będziesz łowić lekkimi przynętami to Scorpion jest idealny, zarówno do nauki jak i poźniejszego łowienia.
Zapisane

Surfcasting
Buri
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 2751


Gdańsk


WWW
« Odpowiedz #6 : 31 Grudnia 2006, 19:00:35 »

Abu C3 ma tylko docisk szpuli i nieregulowalny hamulec odśrodkowy (tzn. można zdjąć poszczególne bloczki, ale raczej się tego nie robi). Shimano wyposażone jest w docisk (jak wszędzie) i hamulec odśrodkowy z regulacją. Scorpion da Ci większe możliwości regulacji. Na początku to ważne bo będziesz mógł sobie ustawić idealnie do warunków i możliwości. Poza tym ze Scorpiona przynęty polecą dalej i można rzucić lżej niż z C3.
Zapisane

nielek78

Wiadomości: 4

Rytel, Bory Tucholskie


« Odpowiedz #7 : 31 Grudnia 2006, 19:08:44 »

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Postawie na tego Scorpiona- zobaczymy co zycie przyniesie.
Mam nadzieje wujek że nie będzie aż tak zle jak nauka na rowerze(ale w tedy to ojciec dokręcał mi kółka Smiley)
wszystkiego naj w nowym roku- oby zawsze wam sie kręciło.
Zapisane
Buri
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 2751


Gdańsk


WWW
« Odpowiedz #8 : 31 Grudnia 2006, 19:19:09 »

O Scorpionie przeczytać możesz tutaj:
http://www.multiplikator.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=39

A o nauce rzucania i doborze zestawu, tu:
http://www.multiplikator.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=40

http://www.multiplikator.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=40
Zapisane

nielek78

Wiadomości: 4

Rytel, Bory Tucholskie


« Odpowiedz #9 : 31 Grudnia 2006, 20:52:06 »

a co z linką??? żyłka czy plecinka (chodzi o naukę)
Zapisane
JJ

Wiadomości: 3591


Jabłonna


« Odpowiedz #10 : 31 Grudnia 2006, 20:57:16 »

Generalnie polecam plecionki, praktycznie zrezygnowałem z używania żyłek.

Jednak do nauki chyba lepiej używać taniej żyłki, łatwiej się rozplątuje, w razie cięcia nie tak żal jak plecionki.
Na początek zakup jakąś dość miekką żyłkę 0.18-0.22, ilość zależna od multika - ile wejdzie na szpulę.
Pewnie i tak szybko zmienisz na plecionkę.

Powodzenia!  ok
Zapisane

Pozdrawiam
Buri
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 2751


Gdańsk


WWW
« Odpowiedz #11 : 01 Stycznia 2007, 03:18:40 »

Moim zdaniem zdecydowanie łatwiej na plecionce. Jest dużo bardziej miękka od żyłki i łatwo się rozplontuje Wink Jeśli jest temp.> 0^C to zawsze plecionka Smiley Kup sobie Spiderwire Stealth 15lb lub Jaxon`a New Concept (nie patrz na wytrzymałość "max fish" - podziel przez 2 i zamień na lb (=0,45kg) czyli np. 12kg = 6lb = 2,5kg itd.).
 Beer
Zapisane

Pike
Administrator
*****
Wiadomości: 2693


Poznań


WWW
« Odpowiedz #12 : 01 Stycznia 2007, 20:39:15 »

Scorpion to na początek świetny wybór. Szkoda, że nie było takich zabawek jak ja zaczynałem.
Zdecydowanie polecam plecionkę, dużo łatwiej się rzuca, oczywiście jeśli jest odpowiednio miękka. Unikaj Fireline i innych sztywnych.
Zapisane

Strony: [1] Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!