http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
28 Marca 2024, 20:21:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2628 użytkowników
Najnowszy użytkownik: blak-blek
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Wędkarstwo muchowe (Moderatorzy: Urso, Pike, Sith)
| | |-+  Kapki "genetyków" - czym się różnią?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Kapki "genetyków" - czym się różnią?  (Przeczytany 23647 razy)
Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #15 : 27 Czerwca 2013, 18:26:06 »

A jakich wzorów teraz używasz?
Zapisane

Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #16 : 27 Czerwca 2013, 18:44:34 »

Suche? Nie mam pojęcia jak to się nazywa ale postaram się pokazać.

Sierściuch to wiadomo. Nie przycinam ich bardzo mocno bo klenie u mnie wolą większe muchy. Do tych bardziej puszystych wychodzą większe.

CDC w 2 wariantach. Skrzydełka do góry z ogonkiem z mallard flank oraz bez ogonka ze skrzydełkami do tyłu a'la chruścik. Obie wersje mają tułowia z pawia.
Ostatnio robię na haczykach tiemco bezzadziorowych 900BL bodajże, rozmiar 14.

PS: Wiem ze jeżynki są za duże, ale mam póki co tylko indyjskie kapki.
Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #17 : 27 Czerwca 2013, 20:17:33 »

Moja rada: nie przycinaj końcówek CDC.
Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #18 : 27 Czerwca 2013, 20:26:50 »

Skończyły mi się małe pióra i robiłem po dwie muchy z dużych.

@Flycaster - Taki emerger może być? Co prawda nie miałem odpowiedniego haka więc jest bardzo duży, ale chodzi o ogólny zarys. Maski zająca też nie miałem więc z przodu dałem dubbing. Grunt że jako tako wygląda.
Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #19 : 27 Czerwca 2013, 20:38:31 »

Jak najbardziej. Tylko tak ze zdjęcia, to skrzydło może jest ciut za długie i trochę mniej sierści bym dał. Sprawdź na wodzie. Jak się nie wywraca i siedzi prosto - to jest ok. Tego typu mucha, to prawie DHE Boba Wyatta. Kupę ryb na Sanie na nią złowiłem. Jest prosta, ale musi być kształtna, nie za gruba i mieć dobre proporcje. Miałem z tym na początku sporo problemów. Ale można się nauczyć.
Nie widzę u ciebie, ale Bob robi przewijkę z nici wiodącej po tułowiu, co wzmacnia tułów i tworzy segmentację.
Zapisane

Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #20 : 27 Czerwca 2013, 20:39:55 »

Logan, to do twojego postu z muchami. Bo w międzyczasie ruch na forum sie zrobił.

Nie będę pisał, że fajne, bo widać że zaczynasz. Na pewno ryby łapią, a to jest najważniejsze.

Halford by to uznał za herezję, ale za długie jerzynki można przycinać - w kształt literu 'V' albo prosto, pod haczykiem. Lepiej wtedy siedzą na wodzie. Sierściuch zaś, nieco inaczej przystrzyżony,  mógłby zamienić się w zgrabnego chruścika, który jest bardzo skuteczny (mam takich - w różnych wielkościach i kolorach - pół dużego pudełka).

Na klenie możesz zastosować znany wzór o nazwie Red Tag. Jest to mucha prosta i (u mnie) niezwykle na klenia skuteczna. Dobrze też działa inna prosta o nazwie Griffith's Gnat. Dobre są też Humpy i Royal Wullf - te ostatnie są nieco trudniejsze, ale nie do zdarcia. Ogólnie dobrze jest zaczynać od historycznie sprawdzonych wzorów, bo człowiek się uczy dobrych podstaw (proporcji, techniki) i nie musi wyważać otwartych dawno drzwi.

Pisałeś też o chęci kupna Danvise. Jeśli nabędziesz, to daj znać na priva. Mam chyba gdzieś film, który był dołączany do tych imadeł w Stanach i który mógłby ci się przydać, byś nauczył się wykorzystywać możliwości rotacji.
Zapisane

Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #21 : 27 Czerwca 2013, 20:52:01 »

Chciałem zrobić ci zdjęcie, ale byłbym gotów koło północy. Tu masz link do oryginału:

http://www.danica.com/flytier/rwyatt/dhe_rough_olive.htm
Zapisane

Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #22 : 27 Czerwca 2013, 21:01:46 »

A tutaj jego druga bardzo skuteczna mucha:

http://www.danica.com/flytier/rwyatt/deer_hair_sedge.htm

Jak widać nietrudna do zrobienia. Oryginał ma tułów z foczej sierści, która jest dosyć upierdliwa jako dubbing (sztywna) ale super wygląda po zmoczeniu.

To te muchy głównie miałem na myśli pisząc tych nieszczęsnych kapkach. Przy odrobinie wprawy (tak po 100 muchach) zawiązanie jej zajmie ci 2 minuty z lakierowaniem głowki. Kosztuje tyle, co haczyk. Muchy jerzynkowe zajmują sporo więcej czasu, nie są tak trwałe i wcale lepiej nie łowią.
Zapisane

Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #23 : 27 Czerwca 2013, 21:03:16 »

Jest nić wiodąca na tułowiu. Nie bardzo ją widać, ale jest. Wzorowałem się na TYM.

RedTag'a kręciłem jako jedną z pierwszych much. Niestety duże do niej nie wychodziły. Ta mucha jednak dała mi pomysł na nimfę z takim czerwonym ogonkiem. Jest skuteczna i obławiam nią krawędź zielska za nurtem. Suchej bym tam nie potrafię poprowadzić.

Generalnie oglądam dużo filmów Davie McPhail'a na YT. Facet jest niesamowity.

Zeszliśmy trochę z tematu. W tym dziale jest wątek o muchach na klenia więc może przeniesiemy się tam z tą dyskusją?

PS: Strip quill mi się strasznie podoba. Piękne tułowia z niego wychodzą.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwca 2013, 21:05:55 wysłane przez Logan » Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
kardi

Wiadomości: 138


Poznań


« Odpowiedz #24 : 29 Czerwca 2013, 20:37:06 »

Cześć.Skoro Logan wspomniał o red tagu to muszę się odezwać!  Smiley Ta muszka,jako klasyczny wzór spławiany z nurtem rzeki dała mi najwięcej przygód mojej młodości.Sprawdzała się świetnie w połowie lipieni i pstrągów w pomorskich strumieniach.Tak zresztą pozostało do dziś! Jeśli mówimy o jeżynkach w przypadku suchych muszek to w pewnych sytuacjach ich obecność  jest niezbędna.Chodzi po prostu o poprawienie pływalności muszki,także tej ,która zbudowana jest z CDC.Dawniej większość skrzydełek wykonywałem z lotek-składanych podwójnie -szpaka.Teraz to miejsce zajmuje często CDC,lecz w ilosci nie zapewniajacej trwałej doskonałej pływalnosci,bowiem skrzydełka powinny być bardzo delikatne-wręcz przejrzyste.Delikatna "męska "czyli pozbawiona puchu,o krótkim włosiu jeżynka dopełnia doskanale suchą muszkę,zwiększając jej pływalność ,szczególnie tam gdzie ilość wymachów (Pomorze)bywa ograniczona.Podczas połowów nad Sanem możliwość zastosowania muszek imitujących owady  w różnym stopniu rozwoju(do spenta włącznie) jest nieograniczona.Emergery zajmują istotne miejsce w tej zabawie.One faktycznie powinny być na granicy wody i powietrza.Szczególnie atrakcyjną metodą jest połów na leciutką nimfę "pod prąd"-pisałem wielokrotnie o tym na forach,a nawet w czasach przedinternetowych popełniłem parę artykułów w WW .Muszka tuż pod wodą,a branie-najczęściej na głębokiej płani sygnalizowane jest przez zatrzymanie leciutko natłuszczonej żyłki.Prawdziwy fun  Smiley Te imitacje nie potrzebują kogucika.Bywa jednak,że muszka powinna płynąć "wysoko",po powierzchni wody bo właśnie ta postać-owad doskonały jest -dla ryb w tej chwili atrakcyjny.Dobrze podniesiony z powierzchni wody szybkim ruchem wędziska nie pozostawia na powierzchni prawie żadnego śladu.Wtedy stosuję muszkę ze skrzydełkami z kępki ,pędzelka CDC i z oszczędną,krótką ,szarą jeżynką.
Tak więc-czas jeżynki z pióra koguta w konstrukcji suchej muszki w mojej ocenie absolutnie nie minął.
pzdr-kardi
Zapisane
Strony: 1 [2] Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!