http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
19 Kwietnia 2024, 02:41:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2631 użytkowników
Najnowszy użytkownik: BryanEvope
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Doniesienia znad wody (Moderatorzy: Urso, Pike)
| | |-+  Jesiotr powraca
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Jesiotr powraca  (Przeczytany 8794 razy)
zamki

Wiadomości: 5673


u siebie


« : 27 Września 2007, 08:43:45 »

Bardzo cenna inicjatywa warto pomóc  poczytaj->klik
Zapisane

www.morskietrocie.e-fora.pl
Debili siać nie trzeba-sami się rodzą !!! SZOK !!!
 Jak jadę na ryby to ja nic nie muszę,  jak ja jadę na ryby to ja nawet ryb łowić  nie muszę. !
Seeker

Wiadomości: 427


nad wodą


« Odpowiedz #1 : 27 Września 2007, 09:11:55 »

Zamkerku. Popieram "obydwoma rencami" i nie tylko Wink A tak nawiasem mówiąc , ostatniego jesiotra złowilem na pewnym łowisku w ubieglym roku mial 127cm ,wrocił do wody bo tak trzeba.Rybka ta jest na tym łowisku rzadkością ale czestym przyłowem zamiast szczupaka.Pozdrawiam
Zapisane

małopolska team...
zamki

Wiadomości: 5673


u siebie


« Odpowiedz #2 : 27 Września 2007, 09:23:43 »

Cytat: Seeker
Zamkerku. Popieram "obydwoma rencami" i nie tylko Wink A tak nawiasem mówiąc , ostatniego jesiotra złowilem na pewnym łowisku w ubieglym roku mial 127cm ,wrocił do wody bo tak trzeba.Rybka ta jest na tym łowisku rzadkością ale czestym przyłowem zamiast szczupaka.Pozdrawiam

 Boguś mój kolega ma łowisko rekreacyjne przy domu z jesiotrami ale te jego ryby mają się nijak do tych z rzek. Cholera marzy mi się poholować taką rybke w mojej rzeczce a jest to możliwe za kilka lat jeżeli by ta akcja pomyślnie się rozwijała.
Zapisane

www.morskietrocie.e-fora.pl
Debili siać nie trzeba-sami się rodzą !!! SZOK !!!
 Jak jadę na ryby to ja nic nie muszę,  jak ja jadę na ryby to ja nawet ryb łowić  nie muszę. !
Bigessox

Wiadomości: 487


« Odpowiedz #3 : 27 Września 2007, 10:44:24 »

Marnowanie naszych pieniędzy. Wyjdzie tak samo jak z łososiem. Piszą bzdury o zwiększaniu drożności rzek itp. jednocześnie propagując "ekologiczną" energię wodną i rozwój akwakultury. A kasę za restytucję biorą, a jakże!
Zapisane
golsyl1980

Wiadomości: 1124


Szczytno/Sztokholm

Sport ,to stan umysłu .


« Odpowiedz #4 : 27 Września 2007, 11:39:21 »

  Popieram ten projekt ok.A nawiasem mówiąc to łowiłem na łowisku specjalnym kilka razy jakąś krzyżówkę jesiotra ,nazywa się ona chyba "bester" Huh.Największy jakiego złowiłem miał prawie 4kg .Jak one walczą na wędce ,fontanny ,wykoki i jazda na ogonie - super  Laughing ok
Zapisane
SaNdAcZ/wdyhash

Wiadomości: 31

Warszawa/Olsztyn/Oslo


« Odpowiedz #5 : 27 Września 2007, 14:30:29 »

Z tego co wiem to do tej pory byly prowadzone zarybienia jesiotrem jedynie rzeki drawy, a pierwszych powrotów można się spodziewac dopiero za kilkanascie lat. akcje popieramw 100% ale wydaje mi się ,że jest prowadzona na zbyt małą skalę. nie wspominam tu już o stanie naszych rzek i stopniu ich degradacji. no ale czas pokarze oby się im udało bo ryby są piękne i fajnie by było gdyby powróciły do polskich rzek
Zapisane
Bigessox

Wiadomości: 487


« Odpowiedz #6 : 27 Września 2007, 14:49:22 »

Z tego co wiem to zarybili Pasłękę i Drwęcę a po cichu pewnie i inne rzeki.
Możecie popierać wydawanie naszych pieniędzy (nawet jeśli wyrzucają je w błoto)-jest demokracja. Skoro jest takie duże poparcie, to pewnie uzasadnione jakąś wiedzą na ten temat. Ciekawe skąd mają materiał zarybieniowy i co to za jesiotr? I gdzie on ma odbywać tarło-pewnie w nieckach wypadowych sztucznych piętrzeń.
Życzę wytrwałości w poparciach Beer Beer
Zapisane
SaNdAcZ/wdyhash

Wiadomości: 31

Warszawa/Olsztyn/Oslo


« Odpowiedz #7 : 27 Września 2007, 18:04:51 »

Pasłęke?? nie wiem w jakim celu mieli by to niby robić. i nie rozumiem twierdzenia "a po cichu pewnie i inne rzeki." czemu ktoś miAł by zarybiać jesiotrem inne rzeki potajemnie....to mi kolego jakimś spiskiem zapachniało Grin
Zapisane
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #8 : 27 Września 2007, 19:34:45 »

Z tego co zasłyszałem próbują restytuować naszego (byłego) Acipenser sturio czyli jesiotra zachodniego, materiał zarybieniowy pochodzi z USA, u nas w Europie ostatniego podobno zeżarli na przyjęciu w byłym NRD jeszcze za Honeckera.
Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
zamki

Wiadomości: 5673


u siebie


« Odpowiedz #9 : 27 Września 2007, 19:56:05 »

Cytat: Bigessox
Z tego co wiem to zarybili Pasłękę i Drwęcę a po cichu pewnie i inne rzeki.

To znaczy Masz jakieś konkretne źródło informacji czy tylko z poczty pantoflowej.?

Cytat: Bigessox
Możecie popierać wydawanie naszych pieniędzy (nawet jeśli wyrzucają je w błoto)-jest demokracja.


Na jakiej podstawie sądzisz że to z naszych pieniędzy a wogóle to które  pieniądze uznajesz za nasze?? W komunikacie podane jest żródło informacji:

Cytuj
źródło: Komunikaty Rybackie 4/2007, Instytut Rybactwa Śródlądowego im.St.Sakowicza w Olsztynie
wiec to raczej nie z wedkarskiej kasy idzie a z dotacji które sa przyznawane  na takie cele.



Cytat: Bigessox
Skoro jest takie duże poparcie, to pewnie uzasadnione jakąś wiedzą na ten temat. Ciekawe skąd mają materiał zarybieniowy i co to za jesiotr? I gdzie on ma odbywać tarło-pewnie w nieckach wypadowych sztucznych piętrzeń.
Życzę wytrwałości w poparciach Beer Beer

 Można zadzwonić adres poniżej:

 
Cytuj
Wszelkie informacje o interesujących Państwa zagadnieniach z zakresu restytucji jesiotra bałtyckiego można uzyskać dzwoniąc do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, nr tel. 089 5240171 lub kontaktując się za pomocą poczty elektronicznej, e-mail: kolrys@infish.com.pl


   
Cytuj
źródło: Komunikaty Rybackie 4/2007, Instytut Rybactwa Śródlądowego im.St.Sakowicza w Olsztynie

 Instytut ten to nie jakas popierdółka. Opracowanie tej instytucji są cenione na całym swiecie i ja dlatego widzę dużą szansę na powodzenie tego zamierzenia.

Zapisane

www.morskietrocie.e-fora.pl
Debili siać nie trzeba-sami się rodzą !!! SZOK !!!
 Jak jadę na ryby to ja nic nie muszę,  jak ja jadę na ryby to ja nawet ryb łowić  nie muszę. !
Morfi

Wiadomości: 1485


Zabrze

Silesian Casting Team


« Odpowiedz #10 : 27 Września 2007, 20:19:38 »

Może moje doświadczenia z jesiotrem ograniczają sie do jego oglądani w akwarium Makro Cash and Carry
ale było by miło poholować ta waleczną rybkę, nawet tą mniejszą  Cheesy

Kilka "Artykułów"  z mojej wędkarskiej skarbnicy  Laughing

Restytucja ryb wędrownych a drożność polskich rzek"

"Restytucja łososi i troci w Polsce"

Jesiotr bałtycki

"JESIOTRY DLA JUTRA ...


"PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ RYB JESIOTROWATYCH"


Pozdrawiam Paweł
« Ostatnia zmiana: 27 Września 2007, 20:26:45 wysłane przez Morfi » Zapisane
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #11 : 27 Września 2007, 20:46:26 »

Na temat restytucji jesiotra musiał bym się skontaktować z moim kolegą z roku dr. Sławkiem Keszką z AR w Szczecinie (Zakład systematyki ryb). Zajmował się w pewnym okresie jesiotrami, może coś więcej wie, z tzw. pierwszej ręki. Jak coś się dowiem do dam znać.
Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
zamki

Wiadomości: 5673


u siebie


« Odpowiedz #12 : 27 Września 2007, 20:51:50 »

Cytat: Sith
Na temat restytucji jesiotra musiał bym się skontaktować z moim kolegą z roku dr. Sławkiem Keszką z AR w Szczecinie (Zakład systematyki ryb). Zajmował się w pewnym okresie jesiotrami, może coś więcej wie, z tzw. pierwszej ręki. Jak coś się dowiem do dam znać.

 Jeżeli Możesz to bardzo bym prosił. Temat jest naprawdę ciekawy a i mamy szansę w razie powodzenia załapać się w przyszłości na łowienie tych rybek. ok ok Fishing Beer Beer
Zapisane

www.morskietrocie.e-fora.pl
Debili siać nie trzeba-sami się rodzą !!! SZOK !!!
 Jak jadę na ryby to ja nic nie muszę,  jak ja jadę na ryby to ja nawet ryb łowić  nie muszę. !
Bigessox

Wiadomości: 487


« Odpowiedz #13 : 28 Września 2007, 11:50:46 »

Witam!
Dowiedziałem się od człowieka, który prowadzi chów stada podstawowego (chyba są 2 takie stada w Polsce), chociaż z Pasłęką byłbym ostrożny.
Napisałem po cichu-przecież nie ogłoszą tego w Fakcie czy w poczytnej Gazetce Wyborczej ani w żadnym innym źródle-myślę, że wiesz co legalni kłusownicy tj. wędkarze robili i chyba dalej starają się robić przy okazji zarybień rzek smoltami troci i łososi.
A poinformowano wędkarzy i społeczeństwo do jakich rzek w Polsce wpuszczano łososie? Sami byliśmy odkrywcami tychże ryb w dziwnych rzekach naszego kraju.
Co do pieniędzy, które idą na restytucję tej ryby-uważasz, że Instytut i jego kadra naukowa wykłada pieniądze z własnej kieszeni-przecież Oni utrzymują się z państwowej kasy. Czyli naszej-płacimy podatki, co? Unia też daje pieniążki, a skąd je ma? Też z naszych podatków-chyba, że w Brukseli jest drukarnia pieniążków na te cele Grin (to całkiem możliwe Grin). Jeśli uważasz, że społeczne pieniądze nie są nasze, tzn. wody PZW też nie są nasze i nie ma sensu o nie dbać.
Jeśli chodzi o materiał genetyczny-nie oczekiwałem na te pytania odpowiedzi (temat jest mi znany od ponad roku informacje można znaleźć w internecie wystarczy wpisać hasło jesiotr ostronosy). Dziwi mnie tylko podejście do tematu gatunki tej ryby: najpierw był j. zachodni, potem ostronosy, a teraz bałtycki. Wygląda to trochę na to, że znalazły się pieniądze, które trzeba było wykorzystać i robią to przez przysłowiowe "zajęczanie". Jak opowiadał mój kolega, który widział akcję zarybiania łososiem pewnej rzeki poniżej małej elektrowni wodnej. Właściciel MEW zaprogramował pracę cyklicznie tj. zamykał całkowicie wodę (do suchego koryta) i otwierał. Mimo doniesień PZW nie interweniowało w tej sprawie-tak musi być (koledzy Grin). Przyjechała cysterna z rybami i wylała je na suche dno rzeki (pieniądze poszły w błoto Cry) Kierujący akcją nawet nie pofatygowali się do właściciela MEW, żeby sprawę wyjaśnić.
Ta ryba potrzebuje dużo czystej wody i naturalnych cieków-głównych rzek jak i dopływów. Jak ktoś na tym Forum napisał (podobno wędkarz), że jest za duże zaludnienie i będzie większe, co wiąże się z zasiedlaniem dolin rzecznych i walką z powodziami-nie wróżę tutaj szybkiej (jeśli w ogóle nastąpi) renaturyzacji naszych rzek. Tendencja jest odwrotna.
W środkowej Polsce Szanowny Zamkerze wiele rzek i strumieni całkowicie zanikło lub zamieniono je w zamulone zarośnięte kanały. Z pewnością zabraknie odpowiednie ilości tarlisk jak to jest w przypadku łososia i troci.
Instytut w Olsztynie jest faktycznie znany na całym świecie, szkoda tylko że rybność naszych łowisk nie jest tak sławna (albo i jest Grin). Poza tym dziwnie to brzmi-propagują rozwój akwakultury (twierdzą, że Polska to wymarzony kraj na rozwój hodowli ryb-powinien być wykorzystany każdy strumień, potok, rzeka -na Zachodzie pozbywają się hodowli na rzecz Polski-Polak dla mamony zrobi wszystko, nawet zdegraduje własne środowisko (społeczne to nie jego). Nie trzeba być geniuszem żeby zrozumieć ile szkody naturalnemu środowisku przynoszą tego typu działania.
Chciałbym nadmienić, że nie jestem przeciwny restytucji jesiotra, tylko niech to z robią z głową, entuzjazmem i skutecznie a nie po to by wykorzystać unijne tj. społeczne pieniądze.
Na złowienie jesiotra w rzece możesz się nie załapać, choć życzę Ci długiego życia w pełni sił-pierwszy etap restytucji może potrwać 30-50 lat, próbuj w morzu, z plaży.
Z poważaniem
Bigessox
Zapisane
SaNdAcZ/wdyhash

Wiadomości: 31

Warszawa/Olsztyn/Oslo


« Odpowiedz #14 : 28 Września 2007, 16:42:59 »

największym autorytetem w dziedzunie jesiotrowatych jest w polsce prof. Bartel. nie zgodze się z twierdzeniem, że zarybienia jesiotrem odbyły się tylko dlatego bo nagle pojawiły się pieniądze i trzeba je było wykorzystać jak najszybciej. prof.Bartel sprowadził materiał zarybieniowy z Foss river gdzie były łowione tarlaki. wprowadzenie ryb akurat z tej rzeki było poprzedzone badaniami genetycznymi aby wsiedlić ryby możliwie najbardziej spokrewnione z tymi występującymi u nas w przeszłości. nadmienić jednak warto że te wprowadzone ryby nie będą nigdy tymi które już wygineły. tak samo jak smolty łososia wpuszczane do drawy nigdy nie będą łososiami drawskimi które bezpowrotnie trafił szlak.
A co do "stad" podstawowych i ich chowu. to największe obecnie stado znajduje sie w gospodarstwie rybackim w koninie, mają oni równierz największą produkcję jesiotrów w polsce. ale tymi rybami nikt nie zarybia i nie bedzie zarybiał wód otwartych w polsce
Zapisane
Strony: [1] 2 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!