http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
29 Marca 2024, 09:19:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2628 użytkowników
Najnowszy użytkownik: blak-blek
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Doniesienia znad wody (Moderatorzy: Urso, Pike)
| | |-+  Zimna woda - gdzie siedzi ryba?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Zimna woda - gdzie siedzi ryba?  (Przeczytany 6103 razy)
Tomek_N

Wiadomości: 29

Frankfurt nad Menem


« : 05 Listopada 2007, 21:37:22 »

Natchniony krotka dyskusja z tematu "Mini zlot - Piaseczno 23-25.11.07" chcialem zalozyc ten watek.

Polecam jednak zabranie także woblerków typu PH8DR i SDR. Fakt, że kiedy woda jest bardzo zimna ryby pływają tak płytko, że je widać. Czasem jednak bywa, że z niezrozumiałych powodów siedzą sobie w toni na 5-7m.

Polecam jednak zabranie także woblerków typu PH8DR i SDR. Fakt, że kiedy woda jest bardzo zimna ryby pływają tak płytko, że je widać. Czasem jednak bywa, że z niezrozumiałych powodów siedzą sobie w toni na 5-7m.

Dlaczego nierozumialy powod? Raczej jak dla mnie oczywisty. Gestosc wody jest najwieksza przy 4°C. Gdy temperatura sie obniza, ta "ciezka" woda spada na grunt. Mamy z tego powodu spadek temperatury w akwenie od powiedzym 0° do 4° i wiadomo ze ryba pojdzie tam gdzie cieplejsza woda -> grunt.

Pozdrawiam

Tomek

W tej chwili woda ma temp>4C. Ryby te jednak nie lubią ciepłej wody, wręcz odwrotnie. Zimniejsza woda jest lepiej natleniona i w tej warstwie ryby się poruszają.



Wiec gdzie szukac ryby przy takiej temperaturze? Moze tutaj chodzilo o pewny gatunek ryby, ale mysle ze tematyka i tak bardzo ciekawa. Jakie woblery u Was sie sprawdzaja w tej porze roku, bo u mnie ostatnio cos cienko. Musze chyba znalesc miejsce gdzie ryby sie chowaja na zime...

Zapraszam do dyskusji

Tomek
Zapisane

Pozdrawiam,

Tomek
zamki

Wiadomości: 5673


u siebie


« Odpowiedz #1 : 05 Listopada 2007, 21:43:31 »

Myśle, że aby to dokładnie określić trzeba by sprawę oprzeć na jednym konkretnym łowisku i jestem pewny, ze dla każdej wody bedzie inna teoria. Nie można stawiać takich samych teorii dla kilkuset hektarowej rynnówki z dołkami po 30 m i 40 hektarowego jeziorka z 4 metrowa głębokością na całym obszarze.
Zapisane

www.morskietrocie.e-fora.pl
Debili siać nie trzeba-sami się rodzą !!! SZOK !!!
 Jak jadę na ryby to ja nic nie muszę,  jak ja jadę na ryby to ja nawet ryb łowić  nie muszę. !
Tomek_N

Wiadomości: 29

Frankfurt nad Menem


« Odpowiedz #2 : 05 Listopada 2007, 21:48:00 »

Tak zamker, pewnie masz racje. Ale zawsze mozna wlasne teorie przedstawic, i powiedziec jak akwen wyglada.

No chyba ze tematyka jednak malo ciekawa  Wink
Zapisane

Pozdrawiam,

Tomek
zamki

Wiadomości: 5673


u siebie


« Odpowiedz #3 : 05 Listopada 2007, 21:53:02 »

Cytat: Tomek_N
No chyba ze tematyka jednak malo ciekawa  Wink

 Tematyka nie jest mało ciekawa.
Widzisz ja na swojej wedkarskiej mapie mam 4 akweny(nie liczę sporadycznych wypadów)  na których łowie od kilku lat systematycznie i są to tak różne wody, że nawet rybostan jest diametralnie różny.
Temat jest dobry ale nie można zbyt obszernie w nim traktować sprawy a znów nie znamy wszyscy na tyle dobrze jednego łowiska żeby o nim podyskutować a szkoda.
Zapisane

www.morskietrocie.e-fora.pl
Debili siać nie trzeba-sami się rodzą !!! SZOK !!!
 Jak jadę na ryby to ja nic nie muszę,  jak ja jadę na ryby to ja nawet ryb łowić  nie muszę. !
Mynia

Wiadomości: 1158


Bydgoszcz


« Odpowiedz #4 : 05 Listopada 2007, 22:28:15 »

Kurka wodna !  Angry nie zauważyłem tego wątku,,,,,więc wkleję:

Coś z tą temperaturą wody jednak musi być. Mój niedzielny wypad który zaowocował 28cm okonkiem i spiętym szczuplym dowodzi tego, że rybki "siedziały" prawie pod powierzchnią wody. A głębokość pod nimi sięgała do 8-10m. Brania były natychmiastowe po spotkaniu gumy z wodą.

Max głębokość tego jeziora to 48m.
Zapisane

z pozdrowieniami
Marek
pepol
Najlepszy łowca 2011 roku
*****
Wiadomości: 498


Poznań

Cierpliwości...


« Odpowiedz #5 : 05 Listopada 2007, 22:35:12 »

Potwierdzam to co napisał mynia. Na ostatniej mojej wyprawie stałem na 6-7m a ryby uderzały tylko na pierwszym opadzie.
Zapisane
bregande

Wiadomości: 257


Wrocław


« Odpowiedz #6 : 05 Listopada 2007, 22:45:25 »

Hmm.. bardzo ciekawy wątek. Dzisiaj też byłem nad wodą i na tym pobycie się skończyło, bo wyników standardowo brak.

Ale... woda mocno parowała, było to ok 20:00. Powoli łapał przymrozek. Po wrzuceniu obrotówki zaraz po wpadnięciu przynęty poczułem uderzenie, ale nic potem... możliwe, że ryba była faktycznie zaraz pod powierzchnią, bo głębokość na moje oko sięgała 2-3m...

Też ciekawy jestem, co na ten temat powiedzą znawcy i specjaliści ok
Jednocześnie witam na forum @Tomek_N.
Zapisane
roguu

Wiadomości: 140


Ząbki


« Odpowiedz #7 : 05 Listopada 2007, 23:26:54 »

Witaj Tomku na forum  Smiley ciekawy wątek  Smiley wydaje mi się że temat jest trudny . na zalewie Koronowskim (kilka lat temu)jednego roku łapaliśmy okonie na gł.6 do 8m ,następnego roku ,przy podobnej temp. i warunkach pogodowych w tych samych miejscach dużo płycej Laughing
Zapisane
Tomek_N

Wiadomości: 29

Frankfurt nad Menem


« Odpowiedz #8 : 06 Listopada 2007, 00:04:58 »

Widze ze powinienem rzucic od czasu do czasu malym Hornecikiem, by sprawdzic co sie dzieje w plystzych rejonach wody.  ok
Zapisane

Pozdrawiam,

Tomek
TomCast

Wiadomości: 2948


Warszawa

Każdy dzień przynosi coś nowego.


« Odpowiedz #9 : 06 Listopada 2007, 08:27:29 »

Właśnie w zeszłym roku łowiłem okonie przy takiej pogodzie, głęboko (4-4,5m ) a w tym na samych blatach po 1-1,5m z roślinnością. Na głębokiej wodzie go nie ma, jeszcze nie ma.
Zapisane

Pozdrawiam.
Tomek


Każda godzina spędzona z muchówką nad wodą bezcenna, za reszte zapłacisz kartą MasterCard Wink
Krzysztof

Wiadomości: 372


Warszawa


« Odpowiedz #10 : 06 Listopada 2007, 09:37:46 »

A propos zimnej wody:

Między Jasłem a Krosnem (podkarpacie) jest miejscowość Zimna Woda.  Jeszcze za komuny, jedzie zatłoczony autobus. Z tylnych rzędów, wydziera sie jakaś baba do kierowcy: "Panie kierowco, czy w Zimnej Wodzie staje ?"
"Nie wiem, niech się Pani zapyta kaczora !".

Zapisane

Pozdrowienia
MATAS

Wiadomości: 1008


Poznań


« Odpowiedz #11 : 06 Listopada 2007, 17:53:06 »

hm... tez wiele razy polemizowałem nad tym tematem i w zasadzie zawsze nasuwały mi sie pewne reguły z ktorych i tak wychodza wyjątki...

- Ryba powinna siedziec tam gdzie temp wody jest dla niej odpowiednia! a nie zimna czy tam ciepla.  Latem ryba szuka chlodniejszych miejsc, a zima cieplejszych. Najczesciej siedzi w TERMOKLINIE
- Najwieksze ryby siedza na głebinach, srednie wyzej i najmniejsze najwyzej. Powstaje taka piramidka ktora zmienia sie w czasie zerowania ryb kiedy drapiezniki chodzą
- no i tak w wiekszosci zalezy od akwenu tak jak piszecie...
Zapisane
Bigessox

Wiadomości: 487


« Odpowiedz #12 : 09 Listopada 2007, 08:51:20 »

hm... tez wiele razy polemizowałem nad tym tematem i w zasadzie zawsze nasuwały mi sie pewne reguły z ktorych i tak wychodza wyjątki...

- Ryba powinna siedziec tam gdzie temp wody jest dla niej odpowiednia! a nie zimna czy tam ciepla.  Latem ryba szuka chlodniejszych miejsc, a zima cieplejszych. Najczesciej siedzi w TERMOKLINIE
- Najwieksze ryby siedza na głebinach, srednie wyzej i najmniejsze najwyzej. Powstaje taka piramidka ktora zmienia sie w czasie zerowania ryb kiedy drapiezniki chodzą
- no i tak w wiekszosci zalezy od akwenu tak jak piszecie...
[/quote
Aleś wymyślił-termklina (trudne słowo) Grin Grin Grin. Nie chodzę z termometrem ale radzę sobie poczytaj o stratyfikacji letniej i zimowej, to się dowiesz, że wiosną i jesienią możesz mieć problem z metalimnionem, albo jest bardzo płytko. A co z jeziorami polidymiktycznymi, z zawartością tlenu?
P.S.
Łowiłeś w termoklinie? Gdzie to jest? Grin Grin Grin Grin Co to jest głębina? Miejsce, gdzie przeciętny wędkarz traci grunt, czy najgłębsze miejsce w zbiorniku? A jak zbiornik ma tylko 1.5m głębokości? Grin Grin Grin Na te trudne pytania nie oczekuję odpowiedzi. Cry
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada 2007, 11:59:31 wysłane przez Bigessox » Zapisane
MATAS

Wiadomości: 1008


Poznań


« Odpowiedz #13 : 10 Listopada 2007, 20:39:30 »

Bigessox jezeli chodzi o Hydrologie to jest to jeden z moich wykladów na Uniwersytecie w Poznaniu. Niezabardzo rozumiem Twoją wypowiedzi, jezeli nie wiesz co to jest TERMOKLINA i uwazasz ze to az takie trudne słowo to wystarczy wpisac w wyszukiwarce (np www.google.pl) TERMOKLINA i bedzie wszystko jasne jak słońce.

Pozatym nie widze aby Twoja wypowiedz wnosiła cokolwiek sensownego do dyskusji...
Zapisane
yacaré
Wyprawy
*
Wiadomości: 291


Delmenhorst/Bremen


« Odpowiedz #14 : 12 Listopada 2007, 19:57:38 »

O... kurka, w takim razie stalem w sobote po pas w TERMOKLINIE... mam nadzieje, ze nie jest to zarazliwe... Shocked    Laughing
W kazdym razie wyciagnalem tuz pod nogami w dwoch roznych miejscach tego samego bajora (jeziorko po wyrobie piasku, ok. 4 ha, max. 13 m) dwa szczupaczki, na oko 45 i 75 cm... Mniejszy na zawietrznym, wiekszy na nawietrznym brzegu. Gryzly (bardzo lapczywie) juz na ostatnich centymetrach, praktycznie "0" holu bo nie bylo juz linki do nakrecania. Brania nastapily miedzy 12 i 15:30, przyneta: Guma "Storm'a" i "Kopyto" ok. 12-15 cm, temperatura powietrza ok. 6-8 °C, wiatr umiarkowany zachodni, w porywach 2-3 Bft , lekkie zachmurzenie z przelotnymi opadami.
Okazyjnie poszla kieszonkowa pila w ruch, aby bylo jak rzucac, pozytywny efekt uboczny: Niezla rozgrzewka  Grin

Pozdrawiam --Yacare--

Zapisane
Strony: [1] 2 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!