http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
29 Marca 2024, 12:34:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2628 użytkowników
Najnowszy użytkownik: blak-blek
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Doniesienia znad wody (Moderatorzy: Urso, Pike)
| | |-+  Troć 2008
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Troć 2008  (Przeczytany 50953 razy)
kj-ub

Wiadomości: 496



« Odpowiedz #225 : 10 Września 2008, 21:31:41 »

Troć wędrowna i pstrąg potokowy - to jeden gatunek , troć to forma wędrowna a potok to forma osiadła, do pewnego wymiaru to to samo.

... http://pl.wikipedia.org/wiki/Salmo_trutta
« Ostatnia zmiana: 10 Września 2008, 21:33:26 wysłane przez kj-ub » Zapisane

Pozdr. Adam.
Pablos

Wiadomości: 761


Gryfice


« Odpowiedz #226 : 10 Września 2008, 23:14:01 »

Dziś też przeszedłem parę fajnych miejsc, lecz na Redze. Poza 3 szczupaczkami widziałem jedynie 2 spławienia troci. Odwieczna tajemnica, ryby się chlapią, ale nie ma szans na branie...ale jakoś się zdążyłem przyzwyczaic Tongue
Zapisane

Ż Y J   C H W I L Ą  ! ! !
TomCast

Wiadomości: 2948


Warszawa

Każdy dzień przynosi coś nowego.


« Odpowiedz #227 : 11 Września 2008, 08:44:37 »

A próbowałeś łowić o świcie i o zmierzchu? To często skutkuje Smiley
Zapisane

Pozdrawiam.
Tomek


Każda godzina spędzona z muchówką nad wodą bezcenna, za reszte zapłacisz kartą MasterCard Wink
MATAS

Wiadomości: 1008


Poznań


« Odpowiedz #228 : 11 Września 2008, 11:27:14 »

Dziś też przeszedłem parę fajnych miejsc, lecz na Redze. Poza 3 szczupaczkami widziałem jedynie 2 spławienia troci. Odwieczna tajemnica, ryby się chlapią, ale nie ma szans na branie...ale jakoś się zdążyłem przyzwyczaic Tongue

Pablos, idz na Odre zobacz Bolki, tam to mozna dostac palpitacji serca  Grin
Zapisane
Salmo_Salar
Gość
« Odpowiedz #229 : 11 Września 2008, 11:33:20 »

Troć wędrowna i pstrąg potokowy - to jeden gatunek , troć to forma wędrowna a potok to forma osiadła, do pewnego wymiaru to to samo.

... http://pl.wikipedia.org/wiki/Salmo_trutta

Inaczej - te dwie ryby należą do tego samego rodzaju Salmo ale to dwa gatunki.

Pozdr.

Salmo
Zapisane
Pablos

Wiadomości: 761


Gryfice


« Odpowiedz #230 : 11 Września 2008, 12:21:33 »

A próbowałeś łowić o świcie i o zmierzchu? To często skutkuje Smiley
Kurcze na świt za bardzo czasu nie mam, a właśnie na zmierzch widac te spławiające się trocie. W ciągu dnia cisza...Na pewno jeszcze pare razy sie wybiorę, więc może uda się coś złapac Fishing
Zapisane

Ż Y J   C H W I L Ą  ! ! !
Bigessox

Wiadomości: 487


« Odpowiedz #231 : 15 Września 2008, 13:12:39 »

Troć wędrowna i pstrąg potokowy - to jeden gatunek , troć to forma wędrowna a potok to forma osiadła, do pewnego wymiaru to to samo.

... http://pl.wikipedia.org/wiki/Salmo_trutta

Inaczej - te dwie ryby należą do tego samego rodzaju Salmo ale to dwa gatunki.

Pozdr.

Salmo
To już nie jest "morpha"?
Zapisane
Mynia

Wiadomości: 1158


Bydgoszcz


« Odpowiedz #232 : 15 Września 2008, 13:50:32 »

To już nie jest "morpha"?

Ja tak z innej paki.
Koleżanko Bigessox, chodzisz Ty czasem na rybki? Tak wiesz, z wędką,,,,, itd. Łapiesz coś czasem? rybki może jakieś,,katar,, przeziębienie, zaplenie płuc,,no cokolwiek. Napisz choć raz na pożądany przezemnie tema,,,,w stylu: rano wstałam, było zimno, umówiliśmy się "tam",dotarliśmy na miejsce a tam,,,, pogoda była ,,,, woda mokra,,,, ........ itp itd.

A przy okazji gratuluję "starowygostwa"
« Ostatnia zmiana: 15 Września 2008, 13:55:23 wysłane przez mynia » Zapisane

z pozdrowieniami
Marek
MATAS

Wiadomości: 1008


Poznań


« Odpowiedz #233 : 15 Września 2008, 13:51:59 »

Mynia nie kolego tylko koleżanko  Wink to jest Kobieta wejdz w profil  Grin
Zapisane
Mynia

Wiadomości: 1158


Bydgoszcz


« Odpowiedz #234 : 15 Września 2008, 13:53:29 »

Matas - juz poprawiam  Wink
Zapisane

z pozdrowieniami
Marek
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #235 : 17 Września 2008, 21:14:53 »

Troć wędrowna i pstrąg potokowy - to jeden gatunek , troć to forma wędrowna a potok to forma osiadła, do pewnego wymiaru to to samo.

... http://pl.wikipedia.org/wiki/Salmo_trutta

Inaczej - te dwie ryby należą do tego samego rodzaju Salmo ale to dwa gatunki.

Pozdr.

Salmo

@Salmo z całym szacunkiem, ale pstrąg i troć to właśnie ten sam gatunek a nie rodzaj.
Pierwszy człon nazwy łacińskiej "Salmo" oznacza nazwę rodzajową, a drugi "trutta" nazwę gatunkową.
Czyli Salmo trutta to jeden gatunek. Salmo trutta m. trutta - troć i Salmo trutta m. fario - pstrąg potokowy, są to ryby z tego samego gatunku ale różniące się formą. Potokowiec jest formą osiadłą pstrąga, a troć formą wędrowną pstrąga (czyli tego samego gatunku). W zasadzie to do tej pory systematycy ryb "kłócą" się czy pstrąg to troć, czy troć to pstrąg.  ok
Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
zet

Wiadomości: 196

Kraków

Lubię okrągłe... ABU :-)


« Odpowiedz #236 : 18 Września 2008, 14:35:07 »

Salmo
[/quote]

\Potokowiec jest formą osiadłą pstrąga, a troć formą wędrowną pstrąga (czyli tego samego gatunku). W zasadzie to do tej pory systematycy ryb "kłócą" się czy pstrąg to troć, czy troć to pstrąg.  ok
[/quote]


Hmmm, teraz to już jestem wstrząśnięty a nie zmieszany  Lips Sealed. Jak więc można ustalać odrębne wymiary ochronne dla pstrąga i troci? Czy trocie mogą wystąpić  w rzece w barwach pstrągów potokowych o długości 22-26 cm? (o takich wyciąganych przeze mnie ostatnio pisałem jakiś czas temu). Z tego co wcześniej znalazłem i przyswoiłem, byłem przekonany, że troć po wykluciu, w stadium parr, jest inaczej od potoka ubarwiona, potem srebrzy się i spływa do morza. Więc w rzece jak wyciągam rybkę ubarwioną jak pstrąg o długości ok. 25 cm, to będzie to pstrąg a nie troć. Jak wyjmę rybkę pstrągopodobną z ciemnymi plamami, szarą, to w zależności m. in. od ogona mam troć lub łososia (pstrąg i troć np. tutaj: http://www.dolinaslupi.pl/index_.php?m=2d&przyroda3&lang=pl).

Czyżby Mleczko miał rację z koniecznością pytania się ryby o jej gatunek (tfu! rodzaj)??

Pozdrawiam!
Zet.

« Ostatnia zmiana: 18 Września 2008, 14:46:17 wysłane przez zygmunt » Zapisane

Wodom cześć!
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #237 : 18 Września 2008, 22:23:07 »

Jak więc można ustalać odrębne wymiary ochronne dla pstrąga i troci? Czy trocie mogą wystąpić  w rzece w barwach pstrągów potokowych o długości 22-26 cm? (o takich wyciąganych przeze mnie ostatnio pisałem jakiś czas temu). Z tego co wcześniej znalazłem i przyswoiłem, byłem przekonany, że troć po wykluciu, w stadium parr, jest inaczej od potoka ubarwiona, potem srebrzy się i spływa do morza. Więc w rzece jak wyciągam rybkę ubarwioną jak pstrąg o długości ok. 25 cm, to będzie to pstrąg a nie troć. Jak wyjmę rybkę pstrągopodobną z ciemnymi plamami, szarą, to w zależności m. in. od ogona mam troć lub łososia (pstrąg i troć np. tutaj: http://www.dolinaslupi.pl/index_.php?m=2d&przyroda3&lang=pl).

Czyżby Mleczko miał rację z koniecznością pytania się ryby o jej gatunek (tfu! rodzaj)??

Pozdrawiam!
Zet.

Po pierwsze systematycy przyporządkowując jakąś rybę do konkretnego gatunku, nie kierują się jedynie barwą ryby. Decydują o tym cechy anatomiczne, morfologiczne, a w obecnej dobie również genetyczne.
Ponadto nie rozumiem twojego dylematu.
Z wędkarskiego punktu widzenia tak czy tak, musisz taką rybkę wypuścić, bo jest w zakresie wymiaru ochronnego, a łowiąc pstrąga, który wygląda jak troć, albo troć co wgląda jak pstrąg, o wymiarze powyżej 35 cm to zapewne będzie to pstrąg. Troć o takiej wielkości opycha się w najlepsze w Bałtyku śledziami i tobiaszami.
Co do ustalania odrębnego wymiaru dla ryb tego samego gatunku to należy zauważyć, że forma osiadła pstrąga (czyli pstrąg), aby osiągnąć wagę ok 1kg musi przeżyć bez mała 10 lat, a forma anadromiczna pstrąga czyli troć w ciągu roku obżarstwa w morzu osiąga ciężar dwukrotnie większy. Także tempo wzrostu tych ryb jest diametralnie różne.Tak więc ustalanie odrębnych wymiarów ochronnych dla ryb tego samego gatunku, akurat w tym przypadku jest ze wszech miar zasadne.
Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
tomek72

Wiadomości: 399


Toruń


« Odpowiedz #238 : 18 Września 2008, 22:43:51 »

Dokładnie tak jest jak napisał Sith.
Młody potok i młoda trotka to to samo, troc idzie w morze potok zostaje. Z jednego gatunku powstają inne nazwy i inne obyczaje ryb inne przyrosty itd...To ta niby niewielka różnica tak je różni...Pozdrawiam
Zapisane
zet

Wiadomości: 196

Kraków

Lubię okrągłe... ABU :-)


« Odpowiedz #239 : 19 Września 2008, 11:11:29 »

Po pierwsze systematycy przyporządkowując jakąś rybę do konkretnego gatunku, nie kierują się jedynie barwą ryby. Decydują o tym cechy anatomiczne, morfologiczne, a w obecnej dobie również genetyczne.
Ponadto nie rozumiem twojego dylematu.
Z wędkarskiego punktu widzenia tak czy tak, musisz taką rybkę wypuścić, bo jest w zakresie wymiaru ochronnego, a łowiąc pstrąga, który wygląda jak troć, albo troć co wgląda jak pstrąg, o wymiarze powyżej 35 cm to zapewne będzie to pstrąg. Troć o takiej wielkości opycha się w najlepsze w Bałtyku śledziami i tobiaszami.
Co do ustalania odrębnego wymiaru dla ryb tego samego gatunku to należy zauważyć, że forma osiadła pstrąga (czyli pstrąg), aby osiągnąć wagę ok 1kg musi przeżyć bez mała 10 lat, a forma anadromiczna pstrąga czyli troć w ciągu roku obżarstwa w morzu osiąga ciężar dwukrotnie większy. Także tempo wzrostu tych ryb jest diametralnie różne.Tak więc ustalanie odrębnych wymiarów ochronnych dla ryb tego samego gatunku, akurat w tym przypadku jest ze wszech miar zasadne.

To, że koncentruję się na barwie/kształcie ryby wynika tylko z tego, że są to dla mnie cechy wiodące w określeniu jej gatunku. Nie jesteśmy w stanie badać łusek (chyba to byłoby tutaj najlepsze - sprawdzenie czy dana ryba miała przyrosty w morzu czy nie) bezpośrednio nad wodą ani tym bardziej genów.

Dlaczego się tak nad tym zastanawiam? Gdy napisałem wcześniej, że wyciągałem (i wypuszczałem najdelikatniej jak się dało) pstrążki takie po 22-26 cm, to pojawiły się pytania/komentarze, jak mogę mieć tego pewność. Moje przekonanie wynikało z tego, co pisałem wcześniej i co chyba sam potwierdziłeś - tej wielkości trocie powinny być w morzu, w rzece będą pstrągi. Nie mam zamiaru takich rybek zabierać i nie w tym rzecz. Kwestia jest taka - czy mam szansę wziąć powiedzmy w rzece pomorskiej pstrąga 34 cm a przy kontroli strażnik może mi powiedzieć, że to troć? Inna kwestia - łowię trotkę 65 cm która może być... pstrągiem? Równie dobrze można zgłosić kiepsko wyrośniętą trotkę jako... rekordowego pstrąga (podobno teraz mogą się one pojawiać nawet w górnych dopływach wisły czy odry).

Podsumowując - nie chcę stwarzać jałowego wątku, tylko się zastanawiam, czy są jakieś wyraźne różnice anatomiczne pomiędzy trociami a pstrągami, które ustrzegą mnie przed tego typu pomyłkami. Myślę też, że odpowiedź na to pytanie byłaby wartościowa dla wszystkich wędkujących choćby i okazjonalnie w rzekach pomorskich.

Pozdrawiam!
Zet.

Zapisane

Wodom cześć!
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!