http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
28 Marca 2024, 14:35:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2628 użytkowników
Najnowszy użytkownik: blak-blek
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Doniesienia znad wody (Moderatorzy: Urso, Pike)
| | |-+  Warto poczytać.
« poprzedni następny »
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Warto poczytać.  (Przeczytany 2609 razy)
zamki

Wiadomości: 5673


u siebie


« : 27 Kwietnia 2008, 09:57:23 »

W majowym wydaniu Wędkarskiego Świata jest ciekawy artykuł p. Tomka Krysiaka pt. "Złów i wypuść" działa ! Sporo wyjasnia na temat przeżywalności ryb łowionych przez nas i wypuszczanych. Poczytajcie.
Zapisane

www.morskietrocie.e-fora.pl
Debili siać nie trzeba-sami się rodzą !!! SZOK !!!
 Jak jadę na ryby to ja nic nie muszę,  jak ja jadę na ryby to ja nawet ryb łowić  nie muszę. !
Bartek

Wiadomości: 283


Warmia


« Odpowiedz #1 : 27 Kwietnia 2008, 21:20:48 »

Nawet ciekawy artykuł.I tak oto został obalony mit,który mówił,że szczupak trzymany w pionie doznaje uszkodzeń wewnętrznych...
Zapisane
peresada

Wiadomości: 1930


British Columbia


« Odpowiedz #2 : 27 Kwietnia 2008, 22:24:12 »

Nawet ciekawy artykuł.I tak oto został obalony mit,który mówił,że szczupak trzymany w pionie doznaje uszkodzeń wewnętrznych...
artykułu nie czytałem więc zapytam - dlaczego jest to mit?
mam  na myśli trzymanie ryby w nienaturalnej pionowej  pozycji?
z tego co się orientuje łowcy wielkich szczupaków  z za oceanu nazywają wręcz tego rodzaju chwyt -  chwytem śmierci....
pozdrawiam!
Zapisane

Czy dążę w górę w akrobatycznej wędrówce po
pionowym urwisku, czy leżę na upłazie w
ścianach, patrząc tylko na turnie,
zawsze mam to samo niezachwiane poczucie,
ze stykam się z największym sensem mego
życia...
zamki

Wiadomości: 5673


u siebie


« Odpowiedz #3 : 27 Kwietnia 2008, 22:42:05 »

Cytat: peresada
artykułu nie czytałem więc zapytam - dlaczego jest to mit?
mam  na myśli trzymanie ryby w nienaturalnej pionowej  pozycji?
z tego co się orientuje łowcy wielkich szczupaków  z za oceanu nazywają wręcz tego rodzaju chwyt -  chwytem śmierci....
pozdrawiam!

 Cholerka może mnie nikt nie zabije za to i wklepię tu te kilka zdań z artykułu zamieszczonego w Wędkarskim Świecie Tomka Krysiaka na stronie 56 wydanie majowe.

 
Cytat:  Tomek Krysiak w Wdkarskim Świecie napisał
  Szczupak w pionie.
 Równolegle do eksperymentu z nadajnikami przeprowadzono badania dotyczące wpływu sposobu podbierania szczupaków na stan ich organizmu.
Istniały bowim podejrzenia, że podbieranie pionowe(chwytakiem za dolna szczękę lub ręka za pokrywę skrzelową) może powodować wylewy wewnętrzne, uszkodzenia kręgosłupa ryby, jej mięśni lub organów wewnętrznych. Przebadano dwie  grupy szczupaków złowionych w pobliżu nadmorskiego miasta Umea. Pierwszą stanowiły ryby wyjmowane z wody typowo - w pionie, drugą zaś - podbierane poziomo, delikatnie, z największą ostrożnością. Ryby z obu grup prześwietlono i dokładnie zbadano, dokonując szczegółowej obdukcji ich organizmów, zwłaszcza pod kątem wylewów w okolicach kręgosłupa. U zadnej z badanych ryb nie stwierdzono jakichkolwiek uszkodzeń lub zmian w organach wewnętrznych,co prowadzi do wniosku, ze podbieranie pionowe szczupakom nie szkodzi, przynajmniej, jesli chodzi o ryby o masie do 7 kg, bo takie były największe zbadane okazy. Jako, ze śmiertelność badanych ryb była zerowa można chyba wyciągnąć ostrożny wniosek, że zasada C&R działa !
Dodam, ze ten artykuł jest napisany na podstawie dasnych z badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców
Zapisane

www.morskietrocie.e-fora.pl
Debili siać nie trzeba-sami się rodzą !!! SZOK !!!
 Jak jadę na ryby to ja nic nie muszę,  jak ja jadę na ryby to ja nawet ryb łowić  nie muszę. !
Maraf

Wiadomości: 1233

Poznań


« Odpowiedz #4 : 27 Kwietnia 2008, 23:02:23 »

Może nie zupełnie na temat...ale o wytrzymałości szczupaków. Rzecz działa się przed bodaj 20 laty. Pewien kolega złowił szczupaka. Ryba bardzo głeęboko połkneła przynete. Nie chąc tracic czasu na jej wydłubywanie rzeczony wędkarz uciął żyłke, następnie "dał jej w ucho", a mogę zapewnić, że rękę ma konkretną mocno. Następnie zawinął w gazete i schował do plecaka. Spózinił sie na pociąg, Czekał na następny i utrudzon silnie ok godz 23 dotarł do domu. Nie chciało mu sie juz sparawiac ryby wiec napuscił 10 cm wody do wanny i wrzucił szczupalka aby zaschnięta gazeta "odmokła". W nocy obudziły go krzyki córki alarmującej obecnością w łazience nieproszonego gościa. Szczupak ów stał w pozycji naturalnej i wykonywał "odkaszlnięcia" cofając sie przy tym gwałtownie i z hałasem. Błystka zaczepiona gardzo głęboko w gardle była już w paszczy. Co nieznaczy oczywiście, że naszych zdobyczy nie należy traktować z maksymalną ostrożnością
Pozdrawiam
Mara
Zapisane

coincidentia oppositorum...
peresada

Wiadomości: 1930


British Columbia


« Odpowiedz #5 : 28 Kwietnia 2008, 13:05:50 »

Cytat: peresada
artykułu nie czytałem więc zapytam - dlaczego jest to mit?
mam  na myśli trzymanie ryby w nienaturalnej pionowej  pozycji?
z tego co się orientuje łowcy wielkich szczupaków  z za oceanu nazywają wręcz tego rodzaju chwyt -  chwytem śmierci....
pozdrawiam!

 Cholerka może mnie nikt nie zabije za to i wklepię tu te kilka zdań z artykułu zamieszczonego w Wędkarskim Świecie Tomka Krysiaka na stronie 56 wydanie majowe.

 
Cytat:  Tomek Krysiak w Wdkarskim Świecie napisał
  Szczupak w pionie.
 Równolegle do eksperymentu z nadajnikami przeprowadzono badania dotyczące wpływu sposobu podbierania szczupaków na stan ich organizmu.
Istniały bowim podejrzenia, że podbieranie pionowe(chwytakiem za dolna szczękę lub ręka za pokrywę skrzelową) może powodować wylewy wewnętrzne, uszkodzenia kręgosłupa ryby, jej mięśni lub organów wewnętrznych. Przebadano dwie  grupy szczupaków złowionych w pobliżu nadmorskiego miasta Umea. Pierwszą stanowiły ryby wyjmowane z wody typowo - w pionie, drugą zaś - podbierane poziomo, delikatnie, z największą ostrożnością. Ryby z obu grup prześwietlono i dokładnie zbadano, dokonując szczegółowej obdukcji ich organizmów, zwłaszcza pod kątem wylewów w okolicach kręgosłupa. U zadnej z badanych ryb nie stwierdzono jakichkolwiek uszkodzeń lub zmian w organach wewnętrznych,co prowadzi do wniosku, ze podbieranie pionowe szczupakom nie szkodzi, przynajmniej, jesli chodzi o ryby o masie do 7 kg, bo takie były największe zbadane okazy. Jako, ze śmiertelność badanych ryb była zerowa można chyba wyciągnąć ostrożny wniosek, że zasada C&R działa !
Dodam, ze ten artykuł jest napisany na podstawie dasnych z badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców


witam!
na stronie szczupak.org. jest ciekawy aktykuł na ww. temat.
warto przeczytać. w artykule piszą że o ile nie ma jednoznacznych dowodów na szkodliwe działanie chwytu pionowego o tyle nie jest on polecany. możliwość uszkodzeń mechanicznych ryby podczas takiego chwytu jest dużo większa. oczywiście piszą  tam o dużych rybach, ale myślę że jako świadomi wędkarze powinniśmy traktować z troską wszystkie szczupaki.
pozdrawiam!


pozdrawiam!
Zapisane

Czy dążę w górę w akrobatycznej wędrówce po
pionowym urwisku, czy leżę na upłazie w
ścianach, patrząc tylko na turnie,
zawsze mam to samo niezachwiane poczucie,
ze stykam się z największym sensem mego
życia...
zamki

Wiadomości: 5673


u siebie


« Odpowiedz #6 : 28 Kwietnia 2008, 16:42:49 »

Cytat: peresada
witam!
na stronie szczupak.org. jest ciekawy aktykuł na ww. temat.
warto przeczytać. w artykule piszą że o ile nie ma jednoznacznych dowodów na szkodliwe działanie chwytu pionowego o tyle nie jest on polecany. możliwość uszkodzeń mechanicznych ryby podczas takiego chwytu jest dużo większa. oczywiście piszą  tam o dużych rybach, ale myślę że jako świadomi wędkarze powinniśmy traktować z troską wszystkie szczupaki.
pozdrawiam!


pozdrawiam!

 Dlatego w dalszym ciągu będę podbierał ryby z największą ostrożnością nie targając ich za pokrywę w pionie.  ok
Zapisane

www.morskietrocie.e-fora.pl
Debili siać nie trzeba-sami się rodzą !!! SZOK !!!
 Jak jadę na ryby to ja nic nie muszę,  jak ja jadę na ryby to ja nawet ryb łowić  nie muszę. !
Strony: [1] Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!