http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
20 Kwietnia 2024, 10:16:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2631 użytkowników
Najnowszy użytkownik: BryanEvope
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Doniesienia znad wody (Moderatorzy: Urso, Pike)
| | |-+  Jezioro Boren
« poprzedni następny »
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Jezioro Boren  (Przeczytany 3442 razy)
Deju

Wiadomości: 29


« : 24 Czerwca 2009, 13:37:42 »

Witam wszystkich

Chciałem się podzielić obserwacjami ze wspaniałego jeziora, które odwiedziłem na początku czerwca. Niestety nie w Polsce ale w Szwecji, ale to co tam przeżyliśmy było po prostu niesamowite. Jezioro Boren jest po prostu rewelacyjnym miejscem. Leży w centralnej Szwecji (Ostergotland) około 350 km na północ od Karlskrony. Turystyka wędkarska dopiero tam "startuje", jedynymi, których spotykaliśmy na jeziorze to lokalni mieszkańcy okolicznych miejscowości, tak więc presja wędkarska jest tam znikoma. Woda jest wyjątkowa - cała zachodnia część jeziora ma maksymalnie 8m głębokości i całe dno porośnięte jest łanami rdestnicy i innej roślinności. Przy brzegach dno jest mocno kamieniste, większość linii brzegowej oddzielona jest od głębszej wody szerokimi pasami nadwodnej roślinności. Jedyną poważną wadą tego akwenu jest fakt iż ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo jeziora Vattern, nad którym bez przerwy tworzą się lokalne wiatry, na Boren bywa baaaardzo wietrznie i "sztormowo". Czasami nawet nie ma możliwości wypłynięcia łodzią bo fale wysokości 1-1,5m po prostu zmiatają wszystko na swojej drodze (pomost, z którego korzystaliśmy był w połowie "złożony" przez fale). Niestety takie są konsekwencje relatywnie płytkiego akwenu. Mimo fatalnych warunków atmosferycznych i ciągłego przesuwania się frontów nad tą częścią Szwecji wyniki były niezłe - myśleliśmy, że było słabo ale po konfrontacji wyników z ekipami, które spotkaliśmy na promie do Gdyni uznaliśmy je jednak za bardzo przyzwoite. W sumie 3 dni i 40 szczupaków na łodzi (od razu zaznaczam że WSZYSTKIE wróciły do wody). Największy miał 89cm, ponad połowa 75 i więcej. Ponad metrówka majestatycznie spięła się tuż przy łodzi - prosty błąd wynikający z "zamarcia z wrażenia"  Roll Eyes Tak wiem ogólnie wyniki to nic specjalnego ale jednak..... emocje towarzyszyły nam przez całe 3 dni  Laughing. Te mniejsze - około 60 cm, w 80% były mniej lub bardziej dotkliwie ponadgryzane przez "mamuśki". Największe wrażenie zrobił na nas 75 cm szczupak ugryziony równo w połowie - a odcisk szczęk miał około 20 cm średnicy..... SZOK!!! Wynika z tego, że okazowych sztuk jest tam chyba sporo. Najlepszy wynik osiągnęliśmy ostatniego dnia wieczorem, gdy pogoda się ustaliła - na deszczową  Roll Eyes - 10 sztuk w pół godziny. A że było już po 10 wieczorem trzeba było wracać  Embarrassed.  Jeśli chodzi o przynęty - byliśmy nastawieni na jerki, ale niestety nic ich nie chciało gryźć. Po przestawieniu się na gumy zaczęliśmy mieć brania i wreszcie pierwsze ryby. Być może wynikało to z tego, że szczupaki siedziały na 5-6m w krzakach i nie bardzo się chciały podnosić do jerków nurkujących na max 3m. Kolory klasyczne - perłowy/biały brzuch, czarna/niebieska góra + elementy czerwieni. Po 18 "naturalne" barwy przestawały działać i brania były tylko na żółte gumki, uznaliśmy to za ciekawostkę, ale codziennie potwierdzaliśmy ten fakt, więc może tak tam jest Huh  Roll Eyes
Od 1 września na Boren będzie obowiązywał całkowity "No Kill" dla szczupaka, bez względu na rozmiar ok Laughing - tak więc wyrwaliśmy się troszkę przed szereg wypuszczaniem wszystkiego,  ale dzięki temu zdobyliśmy zaufanie i sympatię "lokalesów".  
Pierwsze doświadczenia z castingiem za mną  Smiley Udało mi się upleść kilka "sweterków", ale generalnie było lepiej niż się spodziewałem  ok
Teraz z niecierpliwością czekam na wrześniowy Valdemarsvik............będzie się działo (mam nadzieję)  Fishing

Pozdrawiam
Olgierd
Zapisane
Mynia

Wiadomości: 1158


Bydgoszcz


« Odpowiedz #1 : 24 Czerwca 2009, 13:46:26 »

Pozazdrościć tylko udanego wypadu.  Cheesy
Jak masz jakieś fotki , to zapodaj, z chęcią obejrzę.  ok
Zapisane

z pozdrowieniami
Marek
salmon1977

Wiadomości: 31


« Odpowiedz #2 : 05 Lipca 2009, 14:39:18 »

No to trafilem na opis który szukałem w maju przed naszym wyjazdem w tamte strony :)Od poczatku-my bylismy tam powiedzmy w ciemno(to znaczy bylismy zdani na siebie samych)pod koniec maja.Sami znalezlismy łodz(150 koron za dzien)Wedkowalismy w czesci od strony Motali a przystan nasza była tuz obok sluzy.W sumie wedkowalismy 4 pełne dni i nie mozemy sie pochwalic takimi wynikami.W pierwszym dni probowalismy szukac ryb tradycyjnie tz.spining i jerking na 3,4metrach.Na jednym z takich miejsc Wierzbolek zalicza 4-ke i mamy dwa niemrawe brania(temperatura wody była 11 C)nastepnie postanowilismy szukac podobnych miejsc lecz niestety w tym czasie jeszcze nie było roslinnosci takze pokrecilismy sie po okolicy i postanowilism przeplynac przez srodek jeziora.Ech wskazywało na całym srodkowym plosie jeziora w znacznej mieze 10 metr.postanowilismy przetrolowac na druga strone na zupełnego lenia :)cos tam kazdy wlukł za soba w ten słoneczny dzien ale to Paweł(wierzwol)miał percha 14 sdr no i siadła....kolejna 80dziesiatka.Nastepne dni były podobne w tym ze pogoda robiła sie bardziej  pokrecona-dzeszcz i wiatr(mielismy dwa taki dni Angry)Paweł zaliczył jeszcze jedna 4kg i Marek miał kilka bran,delikatnie mowiac niewykozystane :-Dja z rozpaczy probowałem łowic podczas trolingu na 25cm gume na 100gr głowce(prezent od Pawełka)co dało dwa brania po których zostały slady niezłych zabków.Takze reasumujac te wypociny to raczej nie warto jechac tam wczesniej jak w czerwcu i w razie braku bran nastawic sie na głebszego trola.mimo słabych wyniow mysle ze to jeziorko ma niezły potecjał na gróbe szczupaki.załaczam fotki z tamtad
Zapisane
Strony: [1] Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!