http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
28 Marca 2024, 14:24:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2628 użytkowników
Najnowszy użytkownik: blak-blek
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Wędkarstwo muchowe (Moderatorzy: Urso, Pike, Sith)
| | |-+  Szczupak na muchę
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 17 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Szczupak na muchę  (Przeczytany 109556 razy)
Krzysztof

Wiadomości: 372


Warszawa


« : 02 Listopada 2010, 11:30:22 »

No to super. Kompletujemy sprzęt ? Proszę o zaproponowanie zestawu muchowego na szczupaki, wraz z orientacyjnymi cenami. Taki zestaw dla początkujących.
Zapisane

Pozdrowienia
peresada

Wiadomości: 1930


British Columbia


« Odpowiedz #1 : 02 Listopada 2010, 17:18:26 »

postaram się wieczorem napisać parę zdań na ten temat. dobranie zestawu wbrew pozorom łatwe nie jest.
mam nadzieje  dzięki tym paru zdaniom ustrzec Was przed frycowym które ja ostro płaciłem :-)
pozdrówka
Zapisane

Czy dążę w górę w akrobatycznej wędrówce po
pionowym urwisku, czy leżę na upłazie w
ścianach, patrząc tylko na turnie,
zawsze mam to samo niezachwiane poczucie,
ze stykam się z największym sensem mego
życia...
peresada

Wiadomości: 1930


British Columbia


« Odpowiedz #2 : 02 Listopada 2010, 22:03:55 »

Witam!
Zanim zacznę chciałbym zaznaczyć że wszystko co tu napiszę to wyłącznie przemyślenia/doświadczenia moje i moich kolegów ( notabene muszkarzy bardzo doświadczonych i  łowiących na muchę na całym świecie)
Nie traktujcie więc tego jako prawd objawionych :-)

Zacznijmy zatem od kija. Najczęściej używa się wędek w klasie 9 bądź 10, więc wędek dosyć mocnych, co oczywiście jest rzeczą zrozumiałą zważywszy na rozmiar much ( to głównie) i ryb które zamierzamy łowić. Moim zdaniem 9tka to optimum – 10 pozostawiam naprawdę wielkim ciężkim muchą na które ja sam nie łowię, o czym napisze później. Optymalną długością kija będzie 9 stóp i wędki w takiej długość najłatwiej będzie nam zakupić. Z tańszych konstrukcji polecam Temple Fork Jimmie Teeny series oraz niestety już nie  produkowaną ale możliwa do trafienia na rynku wtórnym Scierrę BW2. Z wędek droższych mogę polecić : Guideline LPXE RS, Hardy Zane, Redington CPX  czy najdroższych Sage Xi3 oraz Winston Boron II MX. W większości przypadków są to kije do łowienia w morzu ,ale właśnie takie ze względu na swoją szybką akcję oraz mocny
„backbone” bardzo ułatwiają miotanie dużych streamerów i hol nie małej przecież ryby. Poza tym kije te są dosyć lekkie ( średnio ok 120g) i pozwalają na łowienie bez specjalnego zmęczenia.

Kołowrotek . Dużo ułatwi nam młynek typu large arbor którego szeroka szpula znacząco eliminuje skręcanie się sznura, no ale to pozostawiam Waszemu wyborowi. Główne kryterium to precyzyjny hamulec i odpowiednia pojemność szpuli. 100m backingu 30Lb będzie w sam raz.  Na pewno konstrukcje waterworks/lamson są godne polecenia szczególnie że często można je wyrwać na eBay w dobrej cenie. . Ja sam używam Vision GT.

Sznur. Tu znowu wybór bardzo duży. Prawie każdy producent posiada w swojej ofercie specjalne sznury przeznaczone do łowienia dużymi streamerami charakteryzującymi się krótką i zwartą głowicą. Prawdę powiedziawszy byłem w posiadaniu większości chyba dedykowanych do takiego łowienia sznurów i najlepiej sprawdził mi się Guideline pike series. Trwały, pięknie nosi duże muchy. Zdecydowanie polecam. Ja sam łowiąc głównie na łowiskach o głębokości 3-5m używam wspomnianego Guideline WF sink1/sink3 który to sznur charakteryzuję się runningiem w 1-szej klasie tonięcia i końcówką w 3-ciej. Linka pływająca na pewno przyda się na płytkie łowiska tudzież powierzchniowe przynęty. Niektóre sznury jak na przykład Scientfic Angler Mastery Series Pike/Muskie wyposażone są w pętlę zintegrowaną ze sznurem, w pozostałych przypadkach nalzęy zaopatrzyć się w pętlę „łososiową” odpowiednio pływającą bądź tonącą.
Pomijam tu temat głowic rzutowych, ponieważ moja doświadczenie w tej materii jest zerowe
( próby z jedną)


Przypon. Bardzo istotny przy łowieniu zębatych ryb. Można kupić gotowe przypony np. Cortland, ja sam swego czasu przerabiałem przypony koniczne do łowienia bassów poprzez skrócenie i dodanie zęboodpornej końcówki. Zaletą przyponów konicznych szczególnie na początku kiedy technika rzutów nie jest zbyt dobra jest ładne układanie się pętli w powietrzu w wyniku czego rzuty wychodzą dłuższe. Jednak teraz ograniczam się do przyponu z odcinka ( ok 1.5m) grubej żyłki ok  czy flurocarbonu ( 40lb) z dowiązanym przyponem z plecionki stalowej 15lb
( 20cm,  węzeł Albright ) i agrafką do wymiany much na  końcu.

Muchy. To również temat rzeka. Streamerów na szczupaki jest mnóstwo i mamy tu naprawdę duże pole do popisu ograniczone jedynie naszą wyobraźnią :-) Oczywiście muchy można kupić ale samodzielne wykonanie ich jest na tyle proste że warto spróbować samemu. Klasyczne muchy szczupakowe często wykonane są z ciężkich, naturalnych materiałów typu zonker, przez co do miotania ich potrzebujemy tak jak napisałem wcześniej mocniejszych kijów. Ja osobiście ażeby ograniczyć ich wagę i nie męczyć się 10-kami robię muchy z syntetyków. Materiały naturalne ograniczam w zasadzie do nienamakających jak np.  bucktail czy deer belly. Materiałów syntetycznych jest całe mnóstwo i ich pomocą można zrobić w zasadzie każdą imitację która przyjdzie nam do głowy.



Uploaded with ImageShack.us

Dodatki. Łowiąc zębate na muchę szczególnie z brzegu warto zaopatrzyć się w stripping basket. Bardzo ułatwia nam to łowienie zapobiegając plątaniu się sznura o trzciny łodygi ect.
Odradzam różnego rodzaju składane/brezentowe konstrukcje. Te sztywne plastikowe sprawdzają się najlepiej. Oczywiście ważne jest pudełko an muchy. Wbrew pozorom na te największe muchy długości 12-15cm zawiązanych na hakach 3/0 ciężko znaleźć odpowiednie pudło. Co prawda np.
C&F czy SA są mają w swojej ofercie pudełka na duże morskie przynęty ale moim zdaniem i tak są za małe. Ja sam używam zwykłego plastikowego pudełka na przynęty odpowiedniej długości. Zmieszczę w nim bez problemu 5-6 much co w warunkach łowiska w zupełności wystarcza.


Technika rzutu. Tu rozpisywać się nie zamierzam. Sam ciągle ją poprawiam i końca nie widać :-)
Jednak podstawa to Double Haul Cast. Bez opanowania tej techniki długie rzuty dużą muchą są praktycznie niemożliwe.  Nie jest ona trudna i należy ją opanować:

http://www.youtube.com/watch?v=kQRfg1FVyAE



To pokrótce tyle. Jeżeli przyjdzie mi coś do głowy do dopiszę :-)
( piszę ten post z 13-sto miesięcznym synkiem który mi tego nie ułatwia)

Zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń. No i oczywiście życzę takich ryb :-)

http://www.youtube.com/watch?v=4NXj7tyJtto

pozdrówka
« Ostatnia zmiana: 02 Listopada 2010, 23:36:45 wysłane przez peresada » Zapisane

Czy dążę w górę w akrobatycznej wędrówce po
pionowym urwisku, czy leżę na upłazie w
ścianach, patrząc tylko na turnie,
zawsze mam to samo niezachwiane poczucie,
ze stykam się z największym sensem mego
życia...
Krzysztof

Wiadomości: 372


Warszawa


« Odpowiedz #3 : 02 Listopada 2010, 22:55:05 »

Ładnie - napisałeś nową książkę. W imieniu ludzkości - dziękuję !!! ok
Zapisane

Pozdrowienia
wobler129

Wiadomości: 2074


Lubuskie

Opad...


« Odpowiedz #4 : 03 Listopada 2010, 07:40:08 »

A jak cenowo to wygląda?  Wink
Zapisane

Nawet jeśli wszyscy już w Ciebie zwątpili - pokaż, że się mylili!

pozdrawiam
Maciej
wobler129

Wiadomości: 2074


Lubuskie

Opad...


« Odpowiedz #5 : 03 Listopada 2010, 07:47:31 »

Preresada - ale ten filmik jest mocny! Piękne brania. Ale tam musi być takich dużych szczupaków  Shocked  U Nas to nierealne.
Zapisane

Nawet jeśli wszyscy już w Ciebie zwątpili - pokaż, że się mylili!

pozdrawiam
Maciej
Pike
Administrator
*****
Wiadomości: 2693


Poznań


WWW
« Odpowiedz #6 : 03 Listopada 2010, 08:43:15 »

@peresada, czy plecionka stalowa nie przeciąża zanadto ostatniej części zestawu? Ja stosowałem bardzo delikatne przypony kevlarowe, niestety po kilku rzutach strasznie się skręcają więc to też odpasa. W zestawie przyponowym muskie/shark SA jest sztywny drut, to też pewnie swoje waży. Jakiej dokładnie plecionki stalowej Ty używasz?
Możesz jeszcze wrzucić jakiś link do pętelek łososiowych? U nas w sklepach widzę tylko zwykłe łączniki.
« Ostatnia zmiana: 03 Listopada 2010, 08:46:49 wysłane przez Pike » Zapisane

JJ

Wiadomości: 3591


Jabłonna


« Odpowiedz #7 : 03 Listopada 2010, 09:01:43 »

Możesz jeszcze wrzucić jakiś link do pętelek łososiowych? U nas w sklepach widzę tylko zwykłe łączniki.

Może te - http://bogdangawlik.pl/index.php/cPath/51_330_324_326
Zapisane

Pozdrawiam
zet

Wiadomości: 196

Kraków

Lubię okrągłe... ABU :-)


« Odpowiedz #8 : 03 Listopada 2010, 10:10:16 »

Jeśli chodzi o pętelki, to nie wiem, czy warto stosować fabryczne rozwiązania. Przynajmniej w moim przypadku (bieganie za trociami) nie sprawdziły mi się one. Standardem jest, że przypon stosuję z żyłki 0,35mm, więc dosyć wytrzymały. Przy używaniu plecionego łącznika (pętelki) nie pomagało nawet wklejenie na cyjanopan  na całej długości - przy próbie rwania muchy na zaczepie często potrafił puścić łącznik (odrywał się od linki i zsuwał). Dodatkowo plecione pętle mają rurkę silikonową, która jednak haczy o przelotki i skraca rzut (szczególnie to widać przy używaniu głowic rzutowych). Dlatego przeszedłem na kilka innych rozwiązań.

1. W przypadku gdy mam pleciony rdzeń sznura/głowicy i chcę mieć połączenie gładkie, przechodzące przez przelotki, stosuję zdjęcie powłoki sznura i zawiązanie kilku, równoległych węzłów igłowych. Całość zabezpieczam klejem cyjanoakrylowym lub (lepiej) aquasure. Lepsze to i szybsze niż robienie omotki na całej długości zakładu pętli.
2. Pleciony rdzeń, ale nie zależy mi na idealnym przechodzeniu linki przez przelotki (np. zakończenie sznura od strony backingu), za to ma mieć 100% wytrzymałości sznura na zerwanie- zdejmuję powłokę jak wyżej, wiążę na końcu pętelkę (stosuję perfect loop), zabezpieczam całość rurką termokurczliwą.
3. Linki przeźroczyste o rdzeniu z żyłki (chyba) zarabiam stosując "spawaną pętelkę" (welded loop) przy użyciu rurki termokurczliwej.



Zapisane

Wodom cześć!
peresada

Wiadomości: 1930


British Columbia


« Odpowiedz #9 : 03 Listopada 2010, 13:14:50 »

mysle ze takie rozwazanie laczenia sznura z  przyponem czy podkladem na pewno ma sens. wytrzymalosi nigdy nie za wiele, chociaz mi osobiscie nigdy szczypak niczego nie urwal w zestawie muchowym zlozonym z tych klasycznych popularnych petelek :-)
pike na przypon nada sie chyba kazda plecionka. ja uzywam 7 strand ze staminy w przezroczystej otuline. moim zdaniem nie usztywnia to w zaden sposob zestawu
pozdrowka
Zapisane

Czy dążę w górę w akrobatycznej wędrówce po
pionowym urwisku, czy leżę na upłazie w
ścianach, patrząc tylko na turnie,
zawsze mam to samo niezachwiane poczucie,
ze stykam się z największym sensem mego
życia...
wobler129

Wiadomości: 2074


Lubuskie

Opad...


« Odpowiedz #10 : 03 Listopada 2010, 13:18:36 »

A jak cenowo to wygląda?  Wink

Powtórzę pytanie. Chodzi o tani zestaw do nauki.
Zapisane

Nawet jeśli wszyscy już w Ciebie zwątpili - pokaż, że się mylili!

pozdrawiam
Maciej
Pike
Administrator
*****
Wiadomości: 2693


Poznań


WWW
« Odpowiedz #11 : 03 Listopada 2010, 13:22:18 »

A jak cenowo to wygląda?  Wink

Powtórzę pytanie. Chodzi o tani zestaw do nauki.

peresada podał wszystko powyżej, wystarczy wrzucić w przeglądarkę i sprawdzić ceny  Wink
Sprzęt taki trochę kosztuje ale jak się policzy od początku to i tak jest najtańsza opcja. Przechodzę trzecią szczupakową muchówkę, jak bym miał taką pomoc, zaoszczędził bym kilka złotych.
Po najmniejszej lini oporu pod względem finansowym ale przy znacznym ograniczeniu wielkości much, można kupić sobie Jaxona XT-Pro #8, kołowrotek Jaxon Spectra oraz backing oraz linkę szczupakową #8 Taimen. Kij jak na tą klasę jest dość szybki, niestety ma 3m i nieco obciąża rękę. Koszt przybliżony (kij 350zł, kołowrotek 100zł, linka + banking 100zł) 550zł. Do nauki rzucania jest ok ale i tak jeśli metoda się spodoba, czeka nas zmiana zestawu więc warto przemyśleć, czy pieniądze nie są wydane na próżno.
« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2010, 14:16:07 wysłane przez Pike » Zapisane

wobler129

Wiadomości: 2074


Lubuskie

Opad...


« Odpowiedz #12 : 03 Listopada 2010, 14:14:53 »

Myślałem, że nieco taniej wyjdzie, no to sobie połowiłem  Laughing  Ale dziękuję za info.
Zapisane

Nawet jeśli wszyscy już w Ciebie zwątpili - pokaż, że się mylili!

pozdrawiam
Maciej
Pike
Administrator
*****
Wiadomości: 2693


Poznań


WWW
« Odpowiedz #13 : 03 Listopada 2010, 20:06:01 »

Moje szczupakowe początki (z wiosny), rybki malutkie ale pierwsze zaskakują i cieszą Smiley
Zapisane

Pike
Administrator
*****
Wiadomości: 2693


Poznań


WWW
« Odpowiedz #14 : 03 Listopada 2010, 20:24:17 »

Chciałbym jeszcze podzielić się pomysłem dotyczącym pudełka na duże, szczupakowe streamery. Po nieudanej próbie zakupu (2 kolejno kupowane okazywały się za małe) kupiłem w Decathlonie za 10zł najprostsze pudełko bez żadnych przegródek. Wkleiłem do niego twardą gąbkę. Wszystko się mieści i jest wygodne w użyciu.
Zdjęcie z bateryjką dla zobrazowania skali.
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 17 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!