http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
28 Marca 2024, 21:22:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2628 użytkowników
Najnowszy użytkownik: blak-blek
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Wędkarstwo muchowe (Moderatorzy: Urso, Pike, Sith)
| | |-+  filmy o tematyce muchowej
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: filmy o tematyce muchowej  (Przeczytany 110345 razy)
wobler129

Wiadomości: 2074


Lubuskie

Opad...


« Odpowiedz #60 : 31 Maja 2013, 11:48:48 »

Czekam z niecierpliwością, bo przyznam szczerze - nie łowiłem muchą nigdy głębiej. Pewnie wymaga to odpowiedniego sznura ( w odpowiedniej klasie tonięcia ).

Będąc w tym roku w Szwecji łowiłem dużo więcej ryb na muchę od moich spinningujących towarzyszy. Ryby były na tarle i bardzo powolne prowadzenie na 0,5-2m wodzie dawało ryby. Przynęty spinningowe były często odprowadzane, a gdy widziałem odprowadzającego muchę szczupaka to prawie za każdym razem kończyło się to "graniem" muchy w miejscu, po czym następował atak.
Zapisane

Nawet jeśli wszyscy już w Ciebie zwątpili - pokaż, że się mylili!

pozdrawiam
Maciej
TomCast

Wiadomości: 2948


Warszawa

Każdy dzień przynosi coś nowego.


« Odpowiedz #61 : 31 Maja 2013, 15:51:03 »

Fajnie byłoby jak byś jeszcze napisał jakiego sprzętu używasz Smiley
Zapisane

Pozdrawiam.
Tomek


Każda godzina spędzona z muchówką nad wodą bezcenna, za reszte zapłacisz kartą MasterCard Wink
Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #62 : 31 Maja 2013, 17:37:19 »

Na taką wyprawę biorę 10-12 wędek i dwie torby z kołowrotkami - razem 20 sztuk (szpul zapasowych i kołowrotków).

Co do wędek, nie jestem szczególnie wybredny. Uważam, że prawie każda wędka w klasie AFTM 8-10 nadaje się na szczupaka. Ale jak wszyscy lubię zabawki i mam kilkadziesiąt muchówek różnego rodzaju. Tym razem miałem ze sobą trzy dziesiątki: dwie identyczne Vision Venus SWS oraz Big Daddy także Vision. Dalej, cztery dziewiątki: TFO TiCr X, Vision GTfour VGS, G. Loomis CrossCurrent GLS, Orvis Zero Gravity. Trzy ósemki: TFO TiCr X, Winston  BIIX , Sage XP oraz jedną szóstkę: Sage Z-AXIS. Wszystkie wędki są 9-stopowe, poza Winstonem, która jest o pół stopy dłuższa. Kołowrotki to w wiekszości Orvis BBS V oraz Airflo Balance i trochę różnego badziewia - ważne, by nie rdzewiały. Większą wagę przywiązuję do linek - te muszą być dobrej jakości: używam głównie Rio Outbound (long), Guidline Coastal i Pike (w obu odmianach), trochę Vision Big Mama i Long Distance - ogólnie - dla mnie linka musi mieć długą głowicę - nie lubię takich z ośmiometrową.

Zwykle na łódce mam trzy wędki, z trzema różnymi linkami: pływającą, pośrednią i tonącą - w trzecim stopniu tonięcia; w torbie mam dwie zapasowe szpule z linkami: szybko tonącą (6) otaz z 15 stopową tonącą końcówką. W ten sposób jestem przygotowany do łowienia na różnych głębokościach, różnymi streamerami. Na tych filmach mam trzy dziewiątki, a ryby łowię na linkę pośrednią starą, wysłużoną Vision GTfour, do której mam szczególny sentyment.

Aha. Tę szóstkę to biorę na jazie, które łowię na duże pływające muchy. Super sprawa - dwukilowy jaź na takiej szóstce! One w tym okresie zbierają się w duże stada i można je czasem spotkać na płytkiej wodzie. Nie biorą zbyt chętnie, ale kilka zawsze skuszę. Niestety w tym roku ich nie było.
Zapisane

standerus

Wiadomości: 151

Kraków


WWW
« Odpowiedz #63 : 31 Maja 2013, 17:59:35 »

Mam dwa pytania
-Jak sprawuje się TiCrX #8?
Miałem okazję pośmigać nim na sucho i bardzo przypadł mi do gustu, ale wszelkie uwagi, glównie krytyczne z użytkowania - chętnie bym usłyszał coś po za zwykłem marketingowym chwaleniem.
- i drugie pytanie - 10-12 wedek na 2tygodniowy wypad? Czym jest to spowodowane? Straty w sprzęcie, uzbrojone zestawy do łatwego dopasowania się?
Zapisane

Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #64 : 31 Maja 2013, 18:40:03 »

Co do ósemki TiCr, to bardzo fajna wędka. Używam ją od trzech lat (tak jakoś) i nic złego nie powiem. Ale to są sprawy indywidualne. Wad jakoś nie zauważyłem. Jest stosunkowo delikatna i wcale nie taka szybka. Nie bardzo można ją przeciążać cięższą linką (w odróżnieniu od #9). Mnie ta seria bardzo odpowiada. Mam jeszcze 'szóstkę' TiCr, która jest świetną wędką i której używam do łowienia szczupaczków na moich okolicznych wodach jak również do łowienia pstrągów na streamery.

Co do ilości sprzętu, to może masz rację. Gdybym musiał się ograniczać, to wziąłbym cztery dziewiątki. Ale nie muszę. Mam dużo miejsca, to sobie dogadzam. Ale nie jest to całkiem fanaberia. Ma to pewien sens. Siłę wędki dostosowuję do oporu jaki w powietrzu stawia mucha. I tak, kiedy łowię na muchy 8-12 cm (orientacyjnie), to używam ósemek. Muchy 10-20 cm - dziewiątek; muchy większe - dziesiątek. Można 25 centymetrową muchą rzucać nawet ósemką, ale zbyt daleko nie rzucimy. Taka linka jest za lekka i brak jej energii. Do takich much potrzebna jest dziesiątka, czasami (wiatr) nawet z linką #11. Z drugiej strony,  do wieczornego łowienia pod trzcinami na 12 centymetrowego śledzia z syntetyków najlepiej nadaje się ósemka i takie łowienie, to prawdziwa przyjemność. Ale czasem warto założyć dużą muchę...

No i wędki mają szczytówki, które mają niezdrową tendencję do łamania się. Prawie zawsze coś połamię. Ogólnie - tak duża ilość sprzętu daje komfort psychiczny i duże możliwości taktyczne. Zresztą, przed wyjazdem i tak muszę długo deliberować co wezmę, a co muszę zostawić.

Zapisane

Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #65 : 31 Maja 2013, 20:36:11 »

Czekam z niecierpliwością, bo przyznam szczerze - nie łowiłem muchą nigdy głębiej. Pewnie wymaga to odpowiedniego sznura ( w odpowiedniej klasie tonięcia ).

Będąc w tym roku w Szwecji łowiłem dużo więcej ryb na muchę od moich spinningujących towarzyszy. Ryby były na tarle i bardzo powolne prowadzenie na 0,5-2m wodzie dawało ryby. Przynęty spinningowe były często odprowadzane, a gdy widziałem odprowadzającego muchę szczupaka to prawie za każdym razem kończyło się to "graniem" muchy w miejscu, po czym następował atak.

Chciałbym się tu odnieść do twojego postu, bo robiąc przymiarki do następnego filmu widzę, że nie będę miał zbyt wiele czasu na komentarz, a myślę, że ta sprawa jest warta dokładniejszego opisania. To są trochę moje prywatne patenty, do których dochodziłem rozwiązując konkretne sytuacje na wodzie, a trochę rzeczy opisane w literaturze.

Najłatwiej łowi się aktywnie żerujące szczupaki. Taki szczupak aktywnie szuka zdobyczy i chętnie zaatakuje prawie każda przynętę, którą zauważy. Niestety, przeciętny szczupak zbyt często aktywnie nie żeruje, szczególnie jeśli żyje w bogatych w ryby wodach. Zwykle wystarczy mu kilka godzin raz na parę dni. Kiedy jest najedzony, to trawi swoja zdobycz, gdzieś w chłodnej, głębokiej wodzie i nie jest zainteresowany naszymi przynętami.

Barry Reynolds pisze, że szczupak może być w jednym z trzech nastrojów: aktywnym, neutralnym lub negatywnym. I ja się z nim zgadzam. Szczupaki nie żerujące aktywnie również można złowić. Warunek jest taki, że przynęta musi się znaleźć blisko niego i być prowadzona bardzo wolno. Muchówka do takiego łowienia nadaje się świetnie. Jeżeli znamy miejscówkę, taką typową: trzciny, stok za trzcinami i blat u podnóża stoku, to szczupaki aktywne będą na krawędzi trzcin, lub w ich pobliżu, szczupaki nieaktywne będą niżej na stoku, bądź na głębokim blacie u podnóża stoku. By do nich dotrzeć musimy muchę poprowadzić głęboko. Są na to dwa sposoby:

1. Tonąca linka z pływającym streamerem.
2. Pływająca linka ze streamerem tonącym.

Na moim filmie demonstruję ten drugi sposób. Można tak skutecznie obławiać stok do głębokości - powiedzmy - 3 metrów. Może nieco głębiej. Zestaw składa się z pływającej linki, dosyć długiego przyponu: circa 2,5- 2,7 m oraz obciążonego streamera. Najlepiej do tego nadają się much typu Clouser Minnow, lub Half-and-Half, której używam na filmie, bo jest większa i lepiej pracuje niż Clouser. Muchy te są dociążone ołowianymi oczami z przodu i pływają hakiem do góry, co znakomicie zmniejsza ilość zaczepów. Technika polega na precyzyjnym rzucie pod trzciny i kontrolowaniu opadania streamera, z którym trzeba mieć cały czas kontakt, gdyż w tym momencie jest dużo brań. Gdy poczujemy, że mucha dotyka roślinności na stoku, to delikatnie podciągamy linkę powodując nieduży skok streamera po skosie w górę, po czym pozwalamy mu chwile opadać. I w ten sposób wolno, drobnymi pociągnięciami ściągamy linkę starając się utrzymać muchę możliwie blisko dna. Można stosować ściąganie 'ósemką' (takie zwijanie linki w dłoni w ósemkę). Czasem można ją podnieść gwałtownie wyżej nad dno, by następnie pozwolić jej wolno opadać. Trzeba się tego nauczyć i takie łowienie wymaga skupienia i precyzji. Ale potrafi być absolutnie zabójcze. Ważna jest również mucha, która musi samoistnie mocno pracować w trakcie wolnego opadania.

Równie skutecznie można łowić w druga stronę: z głębokiego na płytkie. Trzeba wtedy jedynie poczekać trochę dłużej na początku, by mucha dotarła do dna.

Na filmie łowię w ten sposób w najgorszych godzinach dnia: między 15 a 17 i w słoneczny dzień, na spokojnej wodzie łowię w tym czasie 5 ryb. Z czego 4 między 65 a 75 cm wzięły na stoku, jakieś dziesięć metrów od trzcin, a ostatni - najmniejszy - uderzył zaraz przy trzcinach i ten jak najbardziej aktywnie żerował, bo już było po 17.

Jak widzisz, do takiego łowienia wystarczy zwykła linka pływająca. Natomiast, trzeba mieć odpowiednie muchy i sporo cierpliwości.
Zapisane

Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #66 : 02 Czerwca 2013, 01:04:08 »

Następny kawałek ostatniego dnia w Szwecji. Godzina 14-17. Łowię nieaktywne, nieżerujące, stojące przy dnie szczupaki przy pomocy wolno prowadzonego, obciążonego streamera i pływającej linki.

http://youtu.be/7TMP9GMAumg

Zapisane

kardi

Wiadomości: 138


Poznań


« Odpowiedz #67 : 04 Czerwca 2013, 18:03:00 »

Z prawdziwą przyjemnością obejrzałem filmy,szczególnie ten z komentarzem-jakże wyważonym i pouczającym.Ponieważ jeszcze wczoraj doznawałem zbliżonych muchowych  przygód -troszkę bardziej na północy-rozumiem Twoje emocje. Dziękuję i gratuluję oraz podobnie jak inni Koledzy witam @Flycaster'rze na forum.
pozdrawiam-kardi
 
Zapisane
Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #68 : 05 Czerwca 2013, 01:26:20 »

Serdeczne dzięki za miłe słowa i ciepłe przyjęcie na forum.
Zapisane

Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #69 : 06 Czerwca 2013, 08:48:21 »

Z nieco innej beczki, ale w temacie. Przejrzałem linki w tym wątku i nie znalazłem (może kiepsko szukałem) odnośnika do serii fajnych filmów, jak ulał pasujących do tego forum: mianowicie chodzi mi o filmy nakręcone przez Johana Ruhe - 'Fly versus Jerk'. Jest tego 4 części. Wszystkie dostępne na YT i to (od niedawna) w wysokiej rozdzielczości. Muszkarzem jest w nich Niklaus Bauer, który jest przedstawicielem Vision na Szwecję. Jerkowcy się zmieniają, ale polecam Stefana Trumsteda.

Co do Niklausa, to warto obejrzeć jego filmy o robieniu much szczupakowych, ale proponuje wziąć poprawkę na to, że jest on hurtownikiem materiałów do robienia much... Choć ja mam w swoich pudełkach wszystkie jego wzory. Co do Stefana, to jest on jednym z dwóch jerkowców z kultowego filmu jerkowego - 'Pike Fever', który powinien obejrzeć każdy, kto łowi szczupaki.

Filmy z udziałem Stefana można obejrzeć obejrzeć na kanale CWC:

https://www.youtube.com/user/cwcfishingteam

Filmy z udziałem Niklausa Bauera (i inne też interesujące), na kanale Kanalgratis:

https://www.youtube.com/user/kanalgratisdotse

Oba te kanały warto zaprenumerować.
Zapisane

Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #70 : 12 Czerwca 2013, 02:28:56 »

Umieściłem następny film na YT:

http://youtu.be/GzxVdeU5_JM

Możecie zobaczyć kilka minut z fantastycznej godziny, kiedy w zapadającym zmroku trafiłem na ostro żerujące szczupaki, które wyszły z 11 metrowego stoku na płytki blacik pełen małych śledzi. Co interesujące, to była chyba czwarta prawie identyczna miejscówka, którą odwiedziłem wracając do domu. Poprzednie były puste. Była godzina 21, a od 17 nie miałem brania. Nie miałem specjalnej ochoty się zatrzymać, ale poczucie obowiązku przeważyło... Niestety ostatnia bateria w kamerze padła przy trzecim z siedmiu, które tam złowiłem. Dwa ostanie były największe: 86 i 103 cm.

Następnym razem biorę dodatkowy akumulator o pojemności 100 Ah, który umieszczony w schowku na dziobie będzie zasilał kamery.
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwca 2013, 02:31:48 wysłane przez Flycaster » Zapisane

PLECIONA

Wiadomości: 679


Denmark

ZIG ZAG Action!


WWW
« Odpowiedz #71 : 19 Czerwca 2013, 20:49:49 »

Na gwiazdkę kompletuję sprzęt Grin:

http://www.youtube.com/watch?v=sqOKoveDm04&feature=em-subs_digest
Zapisane
Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #72 : 20 Czerwca 2013, 00:49:23 »

Pan Adam Sikora prowadzi sklep ze sprzętem Vision: www.hurch.pl. Mogę polecić na podstawie własnych dobrych doświadczeń. Przyjemnie się tam kupuje. Można (czasem) negocjować ceny. Bardzo szybko wysyłają.
Zapisane

Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #73 : 17 Lipca 2013, 14:05:48 »

Umieściłem kolejny film na YT:

http://youtu.be/vK3AOBPYL1Y

Nic nowego. Raczej fascynacja narzędziami do edycji filmów. Kiedy publikowałem pierwszy film na YT byłem kompletnie zielony jeśli chodzi o programy do edycji filmów. Teraz powoli się tego uczę. Film ten jest próbą oddania niepowtarzalnego nastroju wieczornego łowienia. Kiedy człowiek jest już zmęczony, wyciszony i właściwie nasycony po całym dniu na wodzie. Kiedy również wycisza się przyroda wokół nas i w zapadającym mroku, kiedy wszystko robi się powoli granatowe, szczupaki wychodzą na płytkie blaty i półki przy trzcinach żerując żarłocznie...

Do filmu muzykę napisał i wykonał mój syn. Niestety, nie wędkarz...
Zapisane

Flycaster

Wiadomości: 37



WWW
« Odpowiedz #74 : 30 Września 2013, 11:25:09 »

Zaczynając od października, w każdy czwartek o 20:00 na kanale Kanalgratis na You Tube będzie publikowany jeden odcinek filmu wędkarskiego Fina Fisken. Filmy - nakręcone w 2010 - były emitowane w tym roku na kanale TV4 telewizji szwedzkiej. Obecnie na YT w wysokiej rozdzielczości 1050, z angielskimi napisami. Razem planuje się opublikowanie 10 odcinków. Tu tzw. teaser:

http://www.youtube.com/watch?v=qa1nDP9deAo&feature=em-subs_digest
Zapisane

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!