http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
29 Marca 2024, 15:25:55

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2628 użytkowników
Najnowszy użytkownik: blak-blek
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Wędkarstwo muchowe (Moderatorzy: Urso, Pike, Sith)
| | |-+  Flyfishing dla zielonych.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Flyfishing dla zielonych.  (Przeczytany 60009 razy)
marqos

Wiadomości: 235


Dzierżoniów


« : 02 Lipca 2011, 14:19:21 »

Zawsze uważałem wędkarstwo muchowe za najwyższy stopień wtajemniczenia wędkarskiego. Pomyślałem, że warto by spróbować tej metody połowu. Problem polega na tym, że kompletnie nie mam pojęcia od czego zacząć. Jakie wędzisko na początek zabawy? Jaki kołowrotek? Jaka linka czy sznur? Ogólnie co jest potrzebne do rozpoczęcia zabawy z tą techniką? Czy można samemu, bez bardziej doświadczonego kolegi opanować podstawowe techniki rzutowe? Może stworzyć w tym wątku coś na wzór "Zestawu dla początkującego..."?
Zapisane

... a gdyby tu było przedszkole w przyszłości ... i wasz synek mały przechodził ... w przyszłości. A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości, którego jeszcze nie macie. Więc nie mówcie mi, że siedzi z tyłu !!!
peresada

Wiadomości: 1930


British Columbia


« Odpowiedz #1 : 02 Lipca 2011, 14:43:52 »

witam!
wędkarstwo muchowe to po prostu inny sposób polowania na ryby :-)
z tym wtajemniczeniem to bym się raczej spierał, chociaż przyznać należy że to metoda
która wymaga dużo dużo więcej od wędkarza niż spinning czy casting.
na początek powinieneś się chyba zastanowić jakie ryby chcesz łowić na muchę.
łowienie pstrągów od szczupaków trochę się różni :-)
wtedy możesz ewentualnie zacząć kompletować  pierwszy zestaw.
techniki rzutowe najłatwiej i najlepiej  opanować pod okiem doświadczonego kolegi tudzież instruktora, chociaż samodzielna nauka nie jest niemożliwa.
pozdrowka

Zapisane

Czy dążę w górę w akrobatycznej wędrówce po
pionowym urwisku, czy leżę na upłazie w
ścianach, patrząc tylko na turnie,
zawsze mam to samo niezachwiane poczucie,
ze stykam się z największym sensem mego
życia...
marqos

Wiadomości: 235


Dzierżoniów


« Odpowiedz #2 : 02 Lipca 2011, 14:51:24 »

Powiedzmy podstawowy zestaw na pstrąga i lipienia.
Zapisane

... a gdyby tu było przedszkole w przyszłości ... i wasz synek mały przechodził ... w przyszłości. A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości, którego jeszcze nie macie. Więc nie mówcie mi, że siedzi z tyłu !!!
peresada

Wiadomości: 1930


British Columbia


« Odpowiedz #3 : 02 Lipca 2011, 21:09:58 »

witam!
no to tu musi wypowiedzieć się ktoś bardziej doświadczony w tym temacie.
ja lipieni w ogóle nie łowię a pstrągi obrabiam jednym kijem.
(sucha, mokra i nimfa)
kilka takich allroundów miałem i muszę napisać że ten obecny najbardziej mi leży
łowię greys stremflex 10' #5, ale tak jak pisałem wcześniej nie wypowiadam się
bo ten temat to nie moja bajka.
jak się zdecydujesz na zębate to coś doradzę :-)
pozdrówka
Zapisane

Czy dążę w górę w akrobatycznej wędrówce po
pionowym urwisku, czy leżę na upłazie w
ścianach, patrząc tylko na turnie,
zawsze mam to samo niezachwiane poczucie,
ze stykam się z największym sensem mego
życia...
leszek11

Wiadomości: 88

Zabłocie


« Odpowiedz #4 : 02 Lipca 2011, 21:36:24 »

Witaj Margos !
Na początek polecam zestaw któym sam zaczynałem i służy mi do dzisiaj.
Wędka Millenium Trout Fly 2,75 m. w klasie AFTMA 5-6 cena ok. 200 zł; Obsłuży muchy suhe, nimfy oraz lekki streamer.
Kołowrotek Okuma Airframe w klasie do #6 cana ok 70 zl. lub jakikolwiek inny tej wielkości.
Linka Intermediate,  /WF6, DT6/ pływająca,/ WF6, DT6/ lub pływająca z tonącą końcówką - DT6 -firma w zależności od jakości ceny od 50zł w góre.
Do tego Podkład pod sznur, łączniki do końcówek sznura, żyłka fluoro carbon na przypony, oraz muchy.
Więcej sprzętu znajdziesz na www.fishing-mart.com.pl


                                                                                                    Pozdrawiam

                                                                                                                      Leszek11
Zapisane
marqos

Wiadomości: 235


Dzierżoniów


« Odpowiedz #5 : 02 Lipca 2011, 21:48:09 »

Dzięki "leszek11" za konkrety ok. Mam już jakiś punkt zaczepienia Smiley Setki pytań kołaczą mi się po głowie. Jaką technikę rzutową najłatwiej opanować i czy istnieje jakaś jedna w miarę uniwersalna?
Zapisane

... a gdyby tu było przedszkole w przyszłości ... i wasz synek mały przechodził ... w przyszłości. A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości, którego jeszcze nie macie. Więc nie mówcie mi, że siedzi z tyłu !!!
Pavko

Wiadomości: 302


Zabrze

BORN TO FISH, FORCED TO WORK


« Odpowiedz #6 : 02 Lipca 2011, 21:50:50 »

Hej! To może jako początkujący napisze o swoich spostrzeżeniach. Zacząłem od Dragona HM62 2,7m #5/6 fajny kijek ale trochę za szybki,na początek dawał radę do tego pływający sznurek DT a kołowrotek z Taimena bo tani i łatwo szpulę dokupić. Sznurek DT dlatego że w większość czasu łapię w dość zakrzaczonym terenie a na początku łatwiej rollcaste'm podać. Taki zestaw daje radę przy suchej, nimfie a i mokrą da radę podać. Z czasem dokupiłem WF 6 intermedium z tonącym tipem w 6 klasie, chociaż teraz stwierdzam że i 3 by mi wystarczyła bo na tej 6 sporo zaczepów łapię. W tym roku niedrogo kupiłem używanego Kongerka World Champion 2,7 4/5 i do tego Greys'a GRXi ze sznurkiem Airflo Ridge Distance WF5 F.Jest wolniejszy od Dragona i jakby gubił mniej ryb, ale to może też kwestia wprawy. Ten drugi zestaw bardziej mi leży i na początek też bym polecił coś w podobnych parametrach. I taka mała rada - daruj sobie tanie linki, na ogól mają pamięć i gorzej się nimi nauczyć machać.
Zapisane
Pavko

Wiadomości: 302


Zabrze

BORN TO FISH, FORCED TO WORK


« Odpowiedz #7 : 02 Lipca 2011, 21:57:43 »

Co do łączników o których pisze @leszek11  to wolę samemu zarobić pętelkę, tzn. z końcówki sznura, powiedzmy 2-3 cm ściągasz otulinę tak aby nie uszkodzić rdzenia, formujesz pętelkę, owijasz nicią, ja używam nici do kręcenia much i zabezpieczam lakierem.
Zapisane
leszek11

Wiadomości: 88

Zabłocie


« Odpowiedz #8 : 03 Lipca 2011, 11:38:26 »

Witam ponownie!

Chcialem zaproponować stronę internetową osoby która wprowadzała mnie w arkana muchowania,
znajduje się tam kompentium wiedzy o tej metodzie łowienia, oraz sprzętu.    www.bogdangawlik.pl                                                                                       

Życzę przyjemnej lektury.                             
                                                             Pozdrawiam
                                                                                      Leszek11
                                               
Zapisane
peresada

Wiadomości: 1930


British Columbia


« Odpowiedz #9 : 03 Lipca 2011, 19:34:39 »

mógłbyś podać linki do tego kompendium?
ja widzę wyłącznie sklep
z góry dziękuję
pozdrówka
Zapisane

Czy dążę w górę w akrobatycznej wędrówce po
pionowym urwisku, czy leżę na upłazie w
ścianach, patrząc tylko na turnie,
zawsze mam to samo niezachwiane poczucie,
ze stykam się z największym sensem mego
życia...
zet

Wiadomości: 196

Kraków

Lubię okrągłe... ABU :-)


« Odpowiedz #10 : 03 Lipca 2011, 21:12:05 »

Jeśli chodzi o dane podstawowe, to polecam stronę Jacka Jóźwiaka. Napisana kilka lat temu, nadal funkcjonuje. Znajdzie się tam podstawowe informacje, do tego nie jest to przesycony marketingiem tekst.

http://www.old.muskie.pl/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=1&id=5

Ogólnie, jeśli chodzi o muszkarstwo, to i ja nie jestem specjalistą, ale jednak pomoc osoby "wprowadzającej" jest wg mnie bardzo potrzebna. Szczególnie w naszych warunkach. Zazwyczaj kupujemy wędkę i chcem łowić ryby - jazda samemu, bez nauki rzutów itp jest po prostu bez sensu (szybko się zrazisz). Jak wiadomo ryb w naszych wodach jest pod "dostatkiem", więc i sukcesy na początku są zazwyczaj marne... A splątania, nauka rzutów, prowadzenia, doboru much itp...

Do pstrągów i lipieni sznur zależy od wody w jakiej łowisz a właśnie do sznura dobierasz kij. Do tego kwestia metody jaką stosujesz. Cała masa zmiennych. Dlatego najlepiej mieć kumpla i po trochę próbować różnych wariantów by wybrać sobie to, co Ci będzie pasowało. Kupowanie "w ciemno" jest niebezpieczne, bo jeśli będziesz uznawał tylko polską nimfę (czyli przepływankę), to potrzebujesz zupełnie co innego jak do streamera czy suchej.

Pozdrawiam,
Zet.
Zapisane

Wodom cześć!
marqos

Wiadomości: 235


Dzierżoniów


« Odpowiedz #11 : 04 Lipca 2011, 10:31:17 »

Nikt nie mówił, że lekko będzie Wink. Ale determinacja u mnie wielka. Sprzęt zamówiłem wg. sugestii "leszka11". Uzupełnieniem będzie wiedza teoretyczna z tej publikacji:
http://www.eksiegarnia.pl/W%C4%99dkarstwo-muchowe-poradnik-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cych;s,karta,id,250571
Miał ktoś do czynienia z tą książką?
Strona Jacka Jóźwiaka rzeczywiście fajna. Dzięki "zet".
« Ostatnia zmiana: 04 Lipca 2011, 10:34:29 wysłane przez marqos » Zapisane

... a gdyby tu było przedszkole w przyszłości ... i wasz synek mały przechodził ... w przyszłości. A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości, którego jeszcze nie macie. Więc nie mówcie mi, że siedzi z tyłu !!!
tad85

Wiadomości: 267


Gdynia


« Odpowiedz #12 : 07 Lipca 2011, 13:03:47 »

chyba troche za pozno sie dolaczylem do watku bo juz pewnie zakupiles sprzecik Wink chcialem zaproponowac ci taimena uzbrojonego w okume i sznur SA wf5 bo lezy i sie kurzy a tak ktos by mial z niego niezly pozytek
Zapisane

Pozdrawiam
Tadek
marqos

Wiadomości: 235


Dzierżoniów


« Odpowiedz #13 : 07 Lipca 2011, 15:07:29 »

chyba troche za pozno sie dolaczylem do watku bo juz pewnie zakupiles sprzecik Wink chcialem zaproponowac ci taimena uzbrojonego w okume i sznur SA wf5 bo lezy i sie kurzy a tak ktos by mial z niego niezly pozytek

Poszedł priv.
Zapisane

... a gdyby tu było przedszkole w przyszłości ... i wasz synek mały przechodził ... w przyszłości. A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości, którego jeszcze nie macie. Więc nie mówcie mi, że siedzi z tyłu !!!
salmon1977

Wiadomości: 31


« Odpowiedz #14 : 12 Lipca 2011, 17:03:45 »

A wiec tak ,tu masz tania fajna wedke(super na poczatek )
http://www.flyfishing.pl/komis/msg.php?id=29767&offset=0
Nawiasem -mam e-biblie fly fishingu(w jezyku angielskim)jak chcesz ja daj znac  ;)wzory much,jak robic itd.
pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!