http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
29 Marca 2024, 00:31:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2628 użytkowników
Najnowszy użytkownik: blak-blek
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Wędkarstwo muchowe (Moderatorzy: Urso, Pike, Sith)
| | |-+  Z czym na klenia?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Z czym na klenia?  (Przeczytany 32906 razy)
Yotaar
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 694


Jaworzno

Silesian Casting Team


« : 26 Września 2012, 23:17:29 »

W zasadzie wszystko już jest w tytule wątku... Wasze propozycje much, szczególnie na teraz, na górską rzekę. Łapię ich dość dużo, ale wymiary takie sobie i bez, że tak powiem, dedykacji. A chciałbym sie dobrać do tych większych. Adresy znam, ale nie wiem z czym zapukać...
Zapisane

Pozdrawiam
Yotaar
Pike
Administrator
*****
Wiadomości: 2693


Poznań


WWW
« Odpowiedz #1 : 28 Września 2012, 10:04:50 »

Niestety nie ma wiedzy, jednak chyba kiedyś czytałem artykuł o połowie kleni w Sztuce Łowienia. Postaram się go odnaleźć i zacytować kilka nazw much.
Lepiej jednak, gdyby bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzieli  Wink
Zapisane

Yotaar
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 694


Jaworzno

Silesian Casting Team


« Odpowiedz #2 : 28 Września 2012, 12:57:05 »

Nie muszą być supereksperci, to moje klenie też nie za mądre są Wink obciachu nie będzie. Ten artykuł jest może gdzieś w wersj internetowej? 
Zapisane

Pozdrawiam
Yotaar
TomCast

Wiadomości: 2948


Warszawa

Każdy dzień przynosi coś nowego.


« Odpowiedz #3 : 28 Września 2012, 13:28:03 »

kleń z ostrogi
muchy kleniowe
Zapisane

Pozdrawiam.
Tomek


Każda godzina spędzona z muchówką nad wodą bezcenna, za reszte zapłacisz kartą MasterCard Wink
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #4 : 28 Września 2012, 14:03:28 »

Ciekawe artykuły. Wszędzie jednak piszą o suchej, a ja najciekawsze sztuki połowiłem na nimfę. Co prawda dopiero zaczynam przygodę z tą metodą, mam jednak już pewne obserwacje.

Kleń chętnie zbiera suchą, ale trzeba trafić w kolor i wielkość. Miałem przypadki, że małe łapały wszystko co wrzuciłem do wody a te grubsze podpływały i w ostatnim momencie zawracały. Po zmianie muchy te same większe sztuki wręcz odganiały drobnice przed uderzeniem. U mnie sprawdzały się kolory brązu. Standardowy hak 12 do suchej. Nić wiodąca brązowa. Ogonek z sierści sarny (2-4 szt.), tłów z 3 promieni pióra pawia (żeby był grubszy). Skrzydełka CDC brąz a jeżynka z brązowego koguta.

Bywały jednak dni lub pory dnia (szczególnie w sierpniu), że kleń nie reagował praktycznie na suchą. Wtedy zacząłem kombinować i z nimfą. Miałem jedną z pierwszych własnych, której praktycznie nie używałem bo wyszła za ciężka i trudno się nią rzucało. Z racji dość wysokiego brzegu i bliskich stanowisk klenia okazało się, że mogę łowić praktycznie na odległość kija więc postanowiłem ją wypróbować. Wydaje mi się, że to było coś na kształt metody żyłkowej. Okazało się, że klenie zaczynały reagować mniej więcej w połowie głębokości stanowiska a brania były bardzo agresywne. Lżejsze nimfy nie były w stanie zejść w nurcie tak głęboko więc nie sprawdzały się. Z jednego stanowiska wyjąłem 7 lub 8 sztuk i żadna nie była mniejsza niż 35 centymetrów. Największy mógł mieć jakieś 45. Co ciekawe na takiej głębokości już ledwie było widać muchę. Na szczęście kleń dość specyficznie zachowuje się po pobraniu pokarmu płynącego z prądem więc widząc rybę trzeba było zaciąć w momencie kiedy ta zaczynała zawracać i ustawiać się pod prąd. Niestety w pewnym momencie miałem tak agresywne branie, że przypon strzelił przy zacięciu. Nie mając drugiej takiej nimfy, tego dnia nie połowiłem już więcej. Teraz mucha: haczyk do nimfy, nić wiodąca czarna, zaczyna,m tuż za oczkiem i owijam aż do końca kolanka mocując w trakcie żyłkę na owijkę, stretch i lametę ołowianą. Na końcu daję czerwony ogonek jak w RedTagu. Lametą owijam trzonek zostawiając odsłonięty trzonek 2-3 mm od oczka. Na lametę idzie dubbing biały do połowy haka. Naciągam stretch i przewijam żyłka. Kolejną 1/4 haka przewijam 3-4 promieniami pawiego pióra. Kończę główką z nici wiodącej przy samym oczku.
Fotkę postaram się wstawić jak wrócę do domu.
« Ostatnia zmiana: 28 Września 2012, 14:05:46 wysłane przez Logan » Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
TomCast

Wiadomości: 2948


Warszawa

Każdy dzień przynosi coś nowego.


« Odpowiedz #5 : 28 Września 2012, 14:04:21 »

Muszki jakich używam na klenie Smiley














« Ostatnia zmiana: 28 Września 2012, 14:20:50 wysłane przez TomCast » Zapisane

Pozdrawiam.
Tomek


Każda godzina spędzona z muchówką nad wodą bezcenna, za reszte zapłacisz kartą MasterCard Wink
Yotaar
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 694


Jaworzno

Silesian Casting Team


« Odpowiedz #6 : 28 Września 2012, 14:29:05 »

Podobne mam w pudełku, nie jest źle ok
A po zmroku? Te same i w ten sam sposób czy jakieś szczególne metody i muchy?
Zapisane

Pozdrawiam
Yotaar
TomCast

Wiadomości: 2948


Warszawa

Każdy dzień przynosi coś nowego.


« Odpowiedz #7 : 28 Września 2012, 14:37:38 »

Grześ po zmroku nie próbowałem ich łowić, więc nie odpowiem Wink
Zapisane

Pozdrawiam.
Tomek


Każda godzina spędzona z muchówką nad wodą bezcenna, za reszte zapłacisz kartą MasterCard Wink
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #8 : 28 Września 2012, 15:33:43 »

U mnie na Odrze w okolicach Widuchowej, wyśmienicie sprawowały się muchy a'la Goddad Sadge (sierść w kolorach naturalnych, czarna i oliwkowa). Tylko ja wiązałem minimalną jeżynkę z koguta ginger, oraz dodawałem na brzuch czerwoną włóczkę, no i robiłem mniejszą "dupkę" niż w oryginale. Włoski kończyły się na wysokości łuku kolankowego. Przepraszam ale nie mam fotki.
« Ostatnia zmiana: 28 Września 2012, 15:39:36 wysłane przez Sith » Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
TomCast

Wiadomości: 2948


Warszawa

Każdy dzień przynosi coś nowego.


« Odpowiedz #9 : 28 Września 2012, 16:54:10 »

O czymś takim piszesz?
Zapisane

Pozdrawiam.
Tomek


Każda godzina spędzona z muchówką nad wodą bezcenna, za reszte zapłacisz kartą MasterCard Wink
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #10 : 28 Września 2012, 17:57:04 »

Obiecana fotka. Jakość taka sobie ale widać co trzeba.
Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
Yotaar
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 694


Jaworzno

Silesian Casting Team


« Odpowiedz #11 : 28 Września 2012, 21:56:40 »

Chyba źle dobrałem muchy, bo brały głownie pasiaki, za to po zmroku tylko maluchy. Okonie nieźle dały popalić ... Mało kiedy miałem tyle żle zaciętych brań.
Jutro dalszy ciąg.
Zapisane

Pozdrawiam
Yotaar
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #12 : 01 Października 2012, 22:27:24 »

O czymś takim piszesz?


Dokładnie  ok
Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
TomCast

Wiadomości: 2948


Warszawa

Każdy dzień przynosi coś nowego.


« Odpowiedz #13 : 05 Października 2012, 13:03:25 »

Grześ, tu masz nowa plecionkę, sprawdziła mi się ostatnio na kleniach Smiley

Zapisane

Pozdrawiam.
Tomek


Każda godzina spędzona z muchówką nad wodą bezcenna, za reszte zapłacisz kartą MasterCard Wink
Yotaar
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 694


Jaworzno

Silesian Casting Team


« Odpowiedz #14 : 05 Października 2012, 13:29:19 »

Bardzo ładne. Myślę, że tym kleniom w piżamach w paski też by się spodobały.
Zapisane

Pozdrawiam
Yotaar
Strony: [1] 2 3 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!