http://www.multiplikator.pl
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
28 Marca 2024, 13:09:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
GALERIA:
prosimy o publikowanie tylko tych zdjęć z rybami, które są zgodne z zasadą "no kill".
131180 wiadomości w 5714 wątkach, wysłane przez 2628 użytkowników
Najnowszy użytkownik: blak-blek
* Strona główna Pomoc Szukaj Galeria Zaloguj się Rejestracja
+  Forum Multiplikator.pl
|-+  Wędkarstwo Castingowe
| |-+  Wędkarstwo muchowe (Moderatorzy: Urso, Pike, Sith)
| | |-+  TENKARA
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: TENKARA  (Przeczytany 67428 razy)
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #15 : 07 Stycznia 2013, 19:33:08 »

Zauważ, że kluczowym przepisem jest przepis:
§ 6
1. Łowienie ryb łososiowatych dozwolone jest wyłącznie na przynęty sztuczne z
uwzględnieniem ustaleń szczegółowych wymienionych w informatorze wód krainy
pstrąga i lipienia, z wyłączeniem pstrąga tęczowego.

Następne dwa punkty - 2 i 3 tegoż paragrafu zaczynają się od słów "Przy łowieniu ryb łososiowatych metodą spinningową, trollingową i muchową..." i tu są opisane warunki połowu tymi metodami, kluczowym zwrotem jest tu "Przy łowieniu..." , jest to opis tylko i wyłącznie łowienia salmonidów daną, opisaną (a nie nakazaną) metodą, a co jeśli zechcę łowić metodą spławikową??
Interpretując przepis § 6 pkt 1 wg zasady analizy języka, przepis ten nie wyklucza metody np spławikowej czy gruntowej, mówi jedynie o dozwolonej przynęcie.

Faktem jest że metoda muchowa, jako taka (opisana w regulaminie) nie pozostawia żadnych wątpliwości co do sprzętu, ale w dalszych częściach regulaminu czy też Informatora, ciągle jest mowa, o dozwolonej przynęcie, a nie metodzie połowu.

A można by było napisać wprost przepis, że np.: Łowienie ryb na wodach górskich dozwolone jest wyłącznie na przynęty sztuczne z zastosowaniem metody muchowej lub spinningowej - proste i przejrzyste. Metoda dokładnie opisana w regulaminie i rodzaj przynęty nie pozostawia pola do dywagacji.
« Ostatnia zmiana: 07 Stycznia 2013, 19:38:41 wysłane przez Sith » Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
BOB

Wiadomości: 3530


Warszawa

Robert


« Odpowiedz #16 : 07 Stycznia 2013, 19:45:51 »

@Sith, zgadzam się z Twoją argumentacją lecz real może być zdecydowanie inny. Kontakt z "zabetonowanym" strażnikiem może napsuć krwi, zmarnować wędkarski dzień a nawet zaowocować długim dochodzeniem swoich racji przed tzw. instytucjami sprawiedliwości. Jak się chce walnąć psa to kij się zawsze znajdzie. Oby tak nie było, wszak mamy Szczęśliwy 2013! ok
Zapisane

NIECH SIĘ WĘDKI GNĄ A NIE ŁAMIĄ
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #17 : 07 Stycznia 2013, 19:46:08 »

Właśnie mnie olśniło. Sbirulino nie jest kłusowaniem chyba że ktoś łowi na odcinkach gdzie dozwolona jest tylko metoda muchowa.
Cytuj
g/ przy łowieniu ryb łososiowatych w wodach udostępnionych tylko do łowienia na
sztuczną muchę, zakazuje się stosowania kuli wodnej, a takŜe innych zastępujących
ją przedmiotów / np. spławik/.
Czyli na odcinkach gdzie dozwolony jest spinning, dozwolona jest też kula wodna i podobne.

Co do metody spławikowej to nie wiem. W sumie może masz rację. Nimfa podpięta pod zwykłą spławikówkę powinna być zabójcza dla lipieni. Niemniej jednak tenkara to metoda muchowa, więc obowiązują zasady jak przy łowieniu na muchę.
Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #18 : 07 Stycznia 2013, 20:01:14 »

Słuchajcie, to nie jest tak, żeby prześcigać się na argumenty, ale zauważcie, że te przepisy są oderwane od rzeczywistości. Przede wszystkim regulamin jest mocno niedoskonały, niedookreślony, skostniały i nieprzystający do realiów. Nie śledziłem zmian do regulaminu, ale w kwestii połowów na wodach górskich czy konkretnie łososiowatych, to chyba zatrzymaliśmy się w latach 50-tych.
Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #19 : 07 Stycznia 2013, 20:16:54 »

Ogólnie z przepisami i sytuacją "związkową" jesteśmy "100 lat za murzynami" tyle, że to nie dyskusja na tu i teraz. Może kiedyś przy piwku na zlocie.
Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #20 : 07 Stycznia 2013, 20:17:57 »

No i przeprośmy Darka, bo lekki off-top się zrobił  Beer Wink
Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #21 : 07 Stycznia 2013, 20:30:23 »

To oficjalnie przepraszamy choć jak dla mnie większość była w temacie. W końcu rozmawialiśmy o przepisach dotyczących metody połowu, którą kolega zaproponował.
Tak przy okazji, może kiedyś wpadniesz? Ja się czegoś nauczę a Ty poznasz się z jedną czy dwoma rzeczkami.
Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #22 : 07 Stycznia 2013, 20:45:32 »

Może kiedyś wpadnę, miło by było się spotkać, ale w tym roku niestety na pewno nie zrealizuję takiego pomysłu. Dziękuję za zaproszenie.
Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
Darek

Wiadomości: 1367


Warszawa


« Odpowiedz #23 : 08 Stycznia 2013, 09:36:25 »

Napisałem mail do PZW z prośbą o oficjalne stanowisko w sprawie dopuszczenia metody w formie tenkara na terenie RP. Zobaczymy, co navten temat napiszą. Swoją drogą, to ciekaw jestem, co napiszą w WW i WŚ?
Zapisane
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #24 : 08 Stycznia 2013, 10:06:41 »

W WW to nie wiem i nie mam o ich redakcji najlepszego zdania może poza jednym czy dwoma autorami. WŚ na moje pewnie zareaguje tak samo jak w przypadku Verticalu, który nawet jeśli uznamy za kontrowersyjny to kwestii tenkary zupełnie nie da się do niego porównać. Można tu chociażby zastosować analogię do wędkarstwa spławikowego: jeżeli metoda bolońska to odpowiednik klasycznej metody muchowej to tenkara jest jak pełny zestaw. Zresztą jak by tego nie ujmować to wymóg posiadania kołowrotka w jakiejkolwiek metodzie jest kompletnie nieuzasadniony. Kiedyś dawno temu zdarzało mi się łowić batem z zestawem gruntowym przypominającym drgającą szczytówkę albo feeder.

Mam nadzieję, że górę weźmie jednak pragmatyzm i tenkara zyska aprobatę PZW. Sam często próbowałem łowić zestawem na długość kija i w przypadku przyponu długości zbliżonej do wędziska jest to mało realne. Ciężar sznura wciąga bowiem przypon w przelotki przy każdym uniesieniu wędziska. Oczywiście można zastosować krótszy lub dłuższy przypon, ale wydaje mi się że wtedy zestaw traci na uniwersalności. Odpowiedzią na ten problem faktycznie była by tenkara.
Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
Darek

Wiadomości: 1367


Warszawa


« Odpowiedz #25 : 08 Stycznia 2013, 15:11:46 »

Otrzymałem oficjalne stanowisko p. Macieja Brudzińskiego (v-ce Prezesa ZG PZW) następującej trści:
 
"Niestety wg mnie w Regulaminie opisaliśmy jaka ma być metoda muchowa.
Metoda podana przez kolegę nie spełnia opisanych przez nas wymagań. Według
mnie więc metoda ta jest niedopuszczalna tam gdzie nie jest napisane, że
dopuszcza się tylko metodę muchową albo muchową i spinningową. Gdzie
napisane byłoby - dopuszcza się tylko przynęty sztuczne a i owszem no i
wszędzie gdzie indziej."
Zapisane
Sith
Redaktor/Moderator
*****
Wiadomości: 541


Pyrzyce

Eat, Sleep, ... Go Fishing


« Odpowiedz #26 : 08 Stycznia 2013, 17:43:49 »



"...Według mnie więc metoda ta jest niedopuszczalna tam gdzie nie jest napisane, że
dopuszcza się tylko metodę muchową albo muchową i spinningową. Gdzie
napisane byłoby - dopuszcza się tylko przynęty sztuczne a i owszem no i
wszędzie gdzie indziej."

Czyli wygląda na to, że mój tok rozymowania chyba był poprawny. ;-)
Krąpiel czeka na mnie!!!
Zapisane


"Catch and Release - fishing is a lot like golf. You don't have to eat the ball to have a good time"
BLOG
Logan

Wiadomości: 1985


Bydgoszcz

Machaj wendą, ryby będą!


« Odpowiedz #27 : 08 Stycznia 2013, 18:48:28 »

Darku, zapraszam w razie czego do mnie. Mam kawałek rzeki, który z racji umiejscowienia traktowany jest już jako woda nizinna, a można się tam spotkać z pstrągiem i lipieniem. Co prawda ograniczać cię będzie szerokość i głębokość, ale myślę, że sobie poradzimy.
Zapisane

Mój dziadek mówił: Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...
Darek

Wiadomości: 1367


Warszawa


« Odpowiedz #28 : 09 Stycznia 2013, 20:39:42 »

Darku, zapraszam w razie czego do mnie. Mam kawałek rzeki, który z racji umiejscowienia traktowany jest już jako woda nizinna, a można się tam spotkać z pstrągiem i lipieniem. Co prawda ograniczać cię będzie szerokość i głębokość, ale myślę, że sobie poradzimy.

Dziękuję za zaproszenie, ale to kawałek ode mnie... Szukam czegoś w okolicach W-wy...
Zapisane
coffee

Wiadomości: 178


« Odpowiedz #29 : 09 Stycznia 2013, 21:35:20 »

Lowisko eldorado
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!