image1 image2 image3

Zestaw castingowy dla początkującego

Podjęliśmy decyzję – chcemy spróbować castingu. Mamy już najważniejsze, czyli chęci i zapał. Stoimy teraz przed wyborem zakupu swojego pierwszego zestawu castingowego. Od czego zacząć? Czym się kierować przy wyborze konkretnego sprzętu? Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj więcej: Zestaw castingowy dla początkującego

Woblerowa aerodynamika

Wędkę już mamy, multiplikator również, na nim linka, więc idziemy rzucać. Zaczynamy oczywiście od wahadłówki, którą bez płaczu możemy poświęcić dla nauki. Wymach, puszczamy szpulę, nasza skupiona masa leci ile tylko oczy sięgną, hamujemy szpulę przed wpadnięciem wabika do wody – idealnie. Kilka takich pięknych rzutów i przechodzimy do gum. Najpierw kopyto, potem twister, główka 15, potem 10gram, jest świetnie. Czas na woblery. I znowu wymach, puszczenie szpuli, leci i...broda.

Czytaj więcej: Woblerowa aerodynamika

Przelicznik jednostek castingowych

Parametry kijów castingowych opisane są najczęściej za pośrednictwem jednostek anglosaskich. Długość kija podawana jest w stopach oraz calach, zalecana moc link w funtach, natomiast ciężar wyrzutu w uncjach. Poniżej przedstawiam przelicznik tych jednostek oraz przykład.

Czytaj więcej: Przelicznik jednostek castingowych

Elementarz dla początkującego świra

Aby nie zrazić czytających, zainteresowanych kolegów, zacznę więc od wyjaśnienia, dlaczego to w temacie użyłem słowa "świr". Niejednokrotnie będąc nad wodą z dość odmiennym od standardowego zestawem spinningowym mogłem usłyszeć za plecami szepty typu "temu to się coś pomyliło" lub "za dużo Rexa Hunta się naoglądał" bądź też prosto i bardziej dosadnie "świr jakiś!". Dlaczego zacząłem właśnie od tego zamiast zabrać się za konkrety? Otóż to jest właśnie największą barierą zniechęcającą zainteresowanych tym tematem. To właśnie pierwszy element, do którego musi przyzwyczaić się początkujący - castingowiec.

Czytaj więcej: Elementarz dla początkującego świra

Pierwszy rzut

Zakładam, że skompletowaliśmy już odpowiedni sprzęt i jesteśmy gotowi wykonać swój pierwszy rzut zestawem castingowym.

Czytaj więcej: Pierwszy rzut